9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

САД денес ќе најават нови санкции за Русија

Бајден најави нови санкции против руските олигарси и банкиМОСКВА (АП) – Претседателот Џо Бајден денес објави дека САД наредиле нови и тешки финансиски санкции против руските банки и олигарси, изјавувајќи дека Москва флагрантно го прекршила меѓународното право во, како што го нарече „почеток на руската инвазија на Украина“.

„Никој од нас нема да биде измамен“ од тврдењата на рускиот претседател Владимир Путин за Украина, рече американскиот претседател. Тој рече дека повеќе санкции би можеле да бидат на пат доколку Путин продолжи понатаму.

Бајден рече дека исто така преместува дополнителни американски војници во балтичките земји на источното крило на НАТО што се граничи со Русија.

Бајден им се приклучи на 27-те членки на Европската унија кои во вторникот едногласно се согласија да воведат свој првичен пакет санкции насочени кон руските официјални лица поради нивните акции во Украина.

Related posts

Мицкоски: Не ни треба Пржинска влада

admin

РСЕ: „Феникс“ – истрага која го врати од заборав „Скопје 2014“

admin

ДУИ молчи за исклучувањето на ограноците на Чаир и Сарај, Меџити: партијата е во анархија

admin

Кампања врз кампања – од ЕУ одблизу до ЕУ поблиску

admin

Ветинг – предлогот во фиока, се вади пред избори

admin

Уставни измени па избори или обратно? Власта и опозицијата на различни фреквенции за консензус

admin