28.8 C
Скопје
15 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

САД денес ќе најават нови санкции за Русија

Бајден најави нови санкции против руските олигарси и банкиМОСКВА (АП) – Претседателот Џо Бајден денес објави дека САД наредиле нови и тешки финансиски санкции против руските банки и олигарси, изјавувајќи дека Москва флагрантно го прекршила меѓународното право во, како што го нарече „почеток на руската инвазија на Украина“.

„Никој од нас нема да биде измамен“ од тврдењата на рускиот претседател Владимир Путин за Украина, рече американскиот претседател. Тој рече дека повеќе санкции би можеле да бидат на пат доколку Путин продолжи понатаму.

Бајден рече дека исто така преместува дополнителни американски војници во балтичките земји на источното крило на НАТО што се граничи со Русија.

Бајден им се приклучи на 27-те членки на Европската унија кои во вторникот едногласно се согласија да воведат свој првичен пакет санкции насочени кон руските официјални лица поради нивните акции во Украина.

Related posts

ПУТИН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА РУСКА НАФТА ВО ЗЕМЈИТЕ КОИ ВОВЕДОА ОГРАНИЧУВАЊЕ НА ЦЕНИТЕ

ninja

БЕЛГРАД-ПРИШТИНА ВИА ОХРИД: КАКВА ПОРАКА НОСИ БОРЕЛ ЗА РСМ?

ninja

Нови законски измени за распуштање на Судскиот совет, преседан за злоупотреба од секоја идна власт

admin

Нема да се произведуваат електрични автомобили во Тетово, раскинат договорот со Е.ГО

admin

ЕУ ќе купува оружје за Украина и ќе забрани руски медиуми

ninja

Осум години – многу или малку за судски епилог?

admin