28.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Инфлацијата во САД се зголеми за 7,9 отсто во изминатата година, највисока во последните 40 години

ВАШИНГТОН (АП) – Поттикната од зголемените трошоци за гас, храна и домување, инфлацијата во САД скокна за 7,9 отсто во текот на изминатата година, што е најголемиот скок од 1982-ра година и веројатно само предвесник за уште повисоки цени што доаѓаат.

Зголемувањето што го објави Одделот за труд во четвртокот ги одразува 12-те месеци кои завршуваат во февруари и не го вклучи најголемиот дел од поскапувањата на нафтата и гасот што следеа по руската инвазија на Украина на 24-ти февруари. Оттогаш, просечните цени на бензинот на национално ниво скокнаа за околу 62 центи за галон до 4,32 долари.

Дури и пред војната во Украина, забрзаниот раст на цените, покачувањата на платите и постојаниот недостиг на снабдување ја доведоа инфлација во САД на највисоко ниво во последните четири децении. Уште повеќе, трошоците за домување, кои сочинуваат околу една третина од владиниот индекс на потрошувачки цени, нагло се зголемија, тренд кој веројатно нема да се смени наскоро.

Во извештајот на владата, исто така, се вели дека инфлацијата се зголеми за 0,8 отсто од јануари до февруари, во однос на зголемувањето од 0,6 отсто од декември до јануари.

За повеќето Американци, инфлацијата е далеку пред покачувањето на платите, што им отежнува да си дозволат неопходни работи како храна, гас и кирија. Како последица на тоа, инфлацијата стана главната политичка закана за претседателот Џо Бајден и конгресните демократи како што се приближуваат конгресни избори. Малите бизнисмени велат дека тоа е и нивна примарна економска грижа.

Во обид да го запре порастот на инфлацијата, Федералните резерви (ФЕД) ги зголеми каматните стапки неколку пати оваа година. Сепак, ФЕД се соочува со деликатен предизвик: ако премногу ги заостри кредитите оваа година, ризикува да ја намали економијата и евентуално да предизвика рецесија.

Цените на енергијата, кои пораснаа по руската инвазија на Украина, повторно скокнаа оваа недела откако Бајден рече дека САД ќе забранат увоз на нафта од Русија. Цените на нафтата сепак беа повлечени во средата поради извештаите дека Обединетите Арапски Емирати ќе ги повикаат колегите членки на ОПЕК да го зголемат производството. Американската нафта поевтини за 12 отсто на 108,70 долари за барел, иако сè уште е значително зголемена од околу 90 долари пред инвазијата на Русија.

Сепак, енергетските пазари беа толку нестабилни што е невозможно да се знае дали ваквиот тренд ќе остане. Доколку Европа им се придружи на САД и Обединетото Кралство и го забрани увозот на руска нафта, аналитичарите проценуваат дека цените би можеле да се искачат и до 160 долари за барел.

Related posts

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР Е НЕУМЕРЕН ГЕСТ

ninja

Бројот на бегалци од Украина достигна 368.000, објавија ОН

ninja

Бројни институции немаат ни „К“ од капитални инвестиции

admin

ЌЕ СТАНЕ ЛИ КИНА КОЧНИЧАР НА СВЕТСКАТА ЕКОНОМИЈА?

ninja

Ковачевски пред странските студенти: Отворен Балкан создава нови перспективи за Северна Македонија

admin