2 март, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНА

“ОГНЕНАТА ГРУПА” ЈА ВЖЕШТИ АТМОСФЕРА ВО ДУИ

Членовите на таканаречената „Огнена група“, фракција на функционери ветерани на Демократската унија за интеграција (ДУИ), испратија отворено писмо до лидерот Али Ахмети во кое бараат „враќање на претходната партија“, пренесува kdpolitik.com. 

„Имајќи ја предвид организациската состојба создадена во ДУИ во период од две години, должни сме да го кренеме гласот и да реагираме за да го вратиме она што со душа и месо го создадовме, односно Демократската унија за интеграција на позицијата како се развиваше 18 години – толку добро организирано и добро структуирано“, се вели на почетокот на писмото, потпишано прво од Изет Меџити, кое продолжува подолу со Невзат Бејта, Блерим Беџети, Висар Ганиу, Мерита Коџаџику итн.

Така, зад писмото во моментов стојат двајца пратеници и двајца градоначалници и партиски функционери од огранокот на Скопје и Куманово.

„Демократската унија за интеграција не е само политичка партија, туку ДУИ е вредност, која 18 години ги чува и унапредува правата на Албанците, отворено семејство со внатрешни консултации, без индивидуални привилегии, со статутарни тела и со континуиран раст на избирачкото тело. Како таков мораме дефинитивно да го вратиме таму каде што припаѓа“, се наведува во писмото.

Подолу, оваа група наведува дека:

„Во ДУИ речиси две години не постојат и не се формираат статутарни партиски тела! Како резултат на ова, политичкото одлучување стана индивидуална сопственост!”

„Нема дебата и консултација со партиските бази! Кадровските избори се претворија во привилегии на поединецот Артан Груби!“

„Нема отчет за работата на Владата и политичката програма речиси две години!”

„Поради нефункционалноста на организацискиот живот на Демократската унија за интеграција, констатираме дека има пад на поддршката за партијата (последните избори во Тетово)!”

„Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Артан Грубин, предизвика незадоволство, револт и пасивност на структурите и гласачите!”

„Концентрацијата на политичката, програмската и кадровската моќ на поединецот и исклучувањето на заслужните структури од политичкото одлучување и тенденцијата за отуѓување на ДУИ, предизвика револт кај најзаслужните членство за победите на ДУИ во минатото.”

Токму од тие причини, групата во писмото бара политичка дебата внатре во партијата за да се надмине оваа состојба, одговорност и одговорност од носителите на извршната власт и да се запре политичката „војна“ во видот.

„Ги повикуваме членството и партиските структури да се ангажираат за избегнување и надминување на овие појави и оваа состојба;
– Бараме од претседателот на ДУИ, Али Ахмети, да ги искористи своите политички и статутарни овластувања за изнаоѓање решение за зачувување на партиското единство“, се вели во писмото.

Од друга страна, првиот вицепремиер Артан Груби не одговори на овие барања. Не се знае дали Ахмети ќе се обиде да ги омекне членовите на „Огнената група“ или ќе дозволи да продолжат судирите внатре во партијата.

Related posts

Трнлив пат на Скопје да стане европска престолнина на културата

admin

Има ли ишарети од Белград за односот на Софија кон Скопје?

admin

КДП ДОЗНАВА: МЕТЛА ВО ДУИ, СМЕНА НА РАКОВОДСТВОТО ВО 11 ОГРАНОЦИ

ninja

ЕК оценува како ќе се одрази таксата за транзит на руски гас

admin

Курти до Ескобар и Лајчак: Некои работи не се решаваат со притисок

admin

Османи: Ќе излеземе од владата ако ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните измени

admin