22.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Српската полиција го спречи косовскиот вицепремиер да влезе во Белград

Српската полиција ја спречи посетата на косовскиот вицепремиер Бесник Бислими во Белград, потврди за РСЕ портпаролот на Бислими, Клисман Кадија.

Тој додаде дека пред да влезе во Белград, полицијата спречила понатамошно патување поради „безбедносни причини“.

Бислими во четвртокот, 27 октомври, отпатува за Белград за да учествува на две тркалезни маси за прашањата на дијалогот Косово-Србија.

Бислими, кој во исто време ги води разговорите со Србија на ниво на главни преговарачи, требаше да учествува на дискусиите за „Косово и европската перспектива на регионот“, во рамки на Форумот за етнички односи, што се одржува одржана во четвртокот во главниот град на Србија.

Related posts

БАЈДЕН ПОВТОРНО РАЗМИСЛУВА ЗА МЕРКАТА ПРИТВОР ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА МИГРАНТИТЕ

ninja

РСЕ: Синови и блиски на политичари во бизнисот со брзи кредити

admin

Груби: Во ВМРО-ДПМНЕ има про-европски и анти-Мицковски политичари, блиску сме до 80 пратеници за уставни измени

admin

Се затвора најгледаната косовската телевизија, сопственик била македонска компанија

admin

С.Македонија со најмал број на возила во споредба со ЕУ

admin

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin