22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
АНАЛИЗА

НЕ МУ ГО ГЛЕДАЈ ЛИЦЕТО, ГЛЕДАЈ МУ ЈА РАБОТАТА

Се сеќавам, во осумдесеттите години на минатиот век, во времето на антиалбанската хистерија, во Белград почна да кружи шега во која грубо пишуваше: Тигар избега од зоолошка градина и, тигарот како тигар, направил хаос во градот. За да ги спаси луѓето, еден Албанец го убил моќното животно. Но, веста на денот сепак беше: „Албанец уби питомен тигар“!

Пишува: Селадин ЏЕЗАИРИ

Повод да ви ја кажам оваа анегдота беа хистеричните реакции во жолтите медиуми по повод изборот на шеф на Обвинителството за борба против организираниот криминал и корупција. Паметот ми вели дека се ќе беше во ред да не беше Албанец и да не беше од Зајаз! Да се ​​разбереме, не би го пишувал написот доколку и денеска (среда) имаше аргументи или реакции што ќе се занимаваат со вчерашната изјава на Ислам Абази дека во обвинителството на Гостивар, кое го има водени пет години, „верувајте, во последно време се решени голем број тешки случаи за тешки кривични дела!“ Сега, справувајќи се со неговите фотографии, прашувајќи се каде ги поминувал викендите и со кого, извинете, но ова можам да го опишам само како хистерија! И од друга причина: Се сеќавате ли како беше пречекан изборот на Катица Јанева на чело на Специјалното обвинителство? Какви беа реакциите?

Ако ви е свежо сеќавањето, се сеќавате ли што се случи кога Талат Џафери беше избран за министер за одбрана, па дури и за претседател на Собранието?

Еден мој пријател, кој во 1991 година ја покриваше работата на Уставната комисија која го подготви највисокиот правен акт на независна Македонија, деновиве ми кажа колку амандмани предложени од покојниот Абдурахман Алити не биле одобрени од македонските пратеници. Но по паузите дадени од Стојан Андов (кој продолжува да биде активен), во договор со Алити тој ги вратил истите во Комисијата, но како негови предлози, тие добиле зелено светло!

А токму Абдурахман Алити од самиот почеток има речено дека Уставот е генератор на кризата!

И од Уставот се генерираа подоцнежните настани: дојде 2001 година и Охридскиот договор, Преспанскиот договор, Договорот за пријателство со Бугарија!

Свежи ни се заложбите и изјавите на албанските политичари (во Република Северна Македонија, но и надвор од државата) кои, без разлика дали се на позиција или oпозиција, продолжуваат да го поддржуваат македонскиот национален и јазичен идентитет, но оваа поддршка како да не се враќа ова разбирање од другата страна!

Можеби изразот дека „човекот е социјално битие“ ќе звучи малку „архаично“, но сепак е одговор на оние што „бараат влакно во јајцето“ за Албанецот Ислам Абази!

Албанска поговорка вели: „Не му гледај во лицето, гледај му ја работата“!

Сакам да кажам: да му се даде можност да работи и да се докажува на 42-годишниот од Зајаз, кој е избран да биде на чело на Специјалното обвинителство за борба против организираниот криминал. Да почекаме и да видиме! Во спротивно, кога ги гледам и читам реакциите, главно од македонските кругови, не можам а да не се навратам на хуморот на почетокот на оваа статија.

Мора да ја прифатиме реалноста, ова е она што го имаме! Дури и кога е во прашање одговорноста, но и правата! Точка!

Related posts

КУЛТУРА НА СТРАВ

admin

Десни, подесни, и крајно десни

admin

Ало, Телеком! Очајно ни треба Европа!

admin

СЦЕНАРИЈА 2023

admin

Денес не треба никој пред никого да клечи 

admin

Лорд Карингтон: Ставовите на Македонија се најконструктивни

admin