11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ВЕСНИЦИТЕ ЌЕ ДОБИЈАТ СУБВЕНЦИИ ОД ДРЖАВАТА

Печатените медиуми и оваа година ќе добијат пари од државниот Буџет, одлучи Владата. На денешната владина седница била усвоена Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2022 година.

Од Владата велат дека парите ќе се користат за печатење и дистрибуција на весниците со цел заштита на плурализмот во областа на медиумите

„Средствата, според предвиденото, ќе се користат за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми во насока на заштита на плурализмот во областа на медиумите, а корисници се печатените медиуми од општ информативен карактер, коишто објавуваат содржина насочена кон непрекинато информирање на јавноста за тековните политички, економски, социјални и културни прашања“, се вели во владиното соопштение, но без да се наведе колкава ќе биде сумата што ќе ја добијат весниците.

Нов модел на субвенции во земјоделството за поголемо производство на храна

Ваквата мерка за помош на весниците беше презентирана пред пет години и тогаш Владата образложи дека целта потребата да се заштити плурализмот во областа на медиумите.

Related posts

НОВИОТ ЗАКОН ЗА ПОТРОШУВАЧИ КАКО ПОМОШЕН ЛЕК ЗА КРИЗНОТО ПРОФИТЕРСТВО И НЕЧЕСНИТЕ ТРГОВЦИ?

ninja

Раскол во ИВЗ, се продлабочува поделбата меѓу реисот Шаќири и муфтијата Несими

admin

ХАШКИОТ ПРОЦЕС ПРОТИВ ТАЧИ И ОБВИНЕТИТЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ЌЕ ПОЧНЕ ВО МАРТ

ninja

КИНЕСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ ГИ ПРЕДУПРЕДИ КИНА И САД ДА ГИ СМИРАТ ТЕНЗИИТЕ

ninja

Мицкоски: Ќе донесеме закон со кој ќе ги намалиме платите на функционерите

admin

Дали е голема неправда работниците со 200 евра, а функсионерите со 2000 евра плата?

admin