18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

ВУЧИЌ УТРЕ НА СРЕДБА СО ЛАЈЧАК И ЕСКОБАР ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КОСОВО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утре во Белград ќе се сретне со претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак, соопшти неговиот кабинет. Потоа, како што е наведено, предвидена е трилатерална средба меѓу Вучиќ и Лајчак и заменик-помошникот државен секретар на САД, Габриел Ескобар.

Главниот дипломат на Европската унија, Жозеп Борел, претходно потврди дека Лајчак ќе отпатува во регионот за да помогне во намалувањето на тензиите на северот на Косово. Според него, ЕУ е подготвена да испрати засилување во мисијата на ЕУ на Косово (ЕУЛЕКС).

Ескобар денеска се сретна со претставници на опозициските партии во Приштина. Ден претходно, Ескобар беше примен од косовската претседателка Вјоса Османи и премиерот Албин Курти.

Во соопштението од кабинетот на премиерот, се наведува дека разговарале за „актуелната ситуација и последните настани, особено во северниот дел на Република Косово“.

„Беше истакнато веднаш да се отстранат барикадите на патот“, се вели во соопштението на премиерот Курти.

Камиони и автобуси продолжуваат да ги блокираат патиштата на северот на Косово, спречувајќи го сообраќајот кон граничните премини со Србија, Јариње и Брњак. Неколку групи српски граѓани од Косово почнаа да подигнуваат барикади на 10 декември, кога властите во Косово објавија дека е уапсен поранешен српски полицаец.

Related posts

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

Слободно договарање наместо обемна регулатива: Работата од дома сè поатрактивна, но државата да внимава на правото на избор

admin

ВИДЕО | Две лица загинаа, четворица се повредени при уривање на авион во Унгарија

admin

Ахмети му враќа на Меџити: ДУИ беше, е и ќе остане авангарда на националното прашање

admin

Варга: Украина нема да го признае Косово, Вучиќ се договори со Зеленски во Атина

admin

Пригожин се крена на бунт против Путин, Русија пред граѓанска војна

admin