18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ЧАДИКОВСКИ РЕИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ЗНМ

Младен Чадиковски е реизбран за претседател на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ). На денешното изборно собрание, кое се одржа во хотелот „Александар Палас“ во Скопје, Чадиковски доби уште еден четиригодишен мандат, како. Денеска се избираа и членови на органите и телата на Здружението.

Конкуренти на Чадиковски за претседател на ЗНМ му беа новинарката Фиљана Кока и новинарот Марјан Николовски.

За Чадиковски гласаа 275 членови на ЗНМ, Николовски доби 119 гласа, додека Кока 53 гласови од членовите на ЗНМ. На денешното собранието присуствуваа 465 членови на ЗНМ.

Членовите на ЗНМ денеска избраа и членови во Управниот одбор, во Надзорниот одбор и членови во Советот на честа.

Изборното собрание траеше цел ден.

Related posts

Вучиќ: Курти поттикнува нестабилност и во Северна Македонија

admin

Амбасадорот Ховениер: Ги предвидовме последните, Курти не игнорираше

admin

Анкета: ВМРО-ДПМНЕ ќе остане доследна и нема да ги гласа уставните измени

admin

ГЕРМАНСКО-ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, НАВОДНО, ГАРАНТИРА ЕДНАКВИ ПРАВА НА СРБИЈА И НА КОСОВО

ninja

Случај „Онкологија“: Протестите ќе станат масовни, Обвинителството не сака брзоплета истрага

admin

ИНФОГРАФИК Мажите најкратко живеат, годините на КОВИД-19 со поголем број на умрени

admin