9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

БУГАРСКИОТ АМБАСАДОР АНГЕЛОВ СЕ ВРАЌА ВО СКОПЈЕ

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов се враќа на своите дипломатски должности, откако минатата среда беше повлечен во Софија, потврдиле од Министерството за надворешни работи за МИА.

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков на 25 јануари изјави дека Ангелов ќе остане надвор од Северна Македонија се додека, како што рече, Софија не види знаци на промена.

Во посета на земјава денеска беше бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев кој на прес-конференцијата со неговиот македоснки колега Оливер Спасовски порачаа дека нема да се дозволи никаков инцидент на одбележувањето на раѓањето на Гоце Делчев на 4 февруари.

Одбележувањето на годишнината од раѓањето на револуционерот Делчев е нов предизвик во односите меѓу соседните земји, кои во изминатиот период повторно се затегнати.

На 19 јануари беше претепан секретар на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ од Охрид, Пендиков. Односите меѓу Македонија и Бугарија се напнати во изминатите повеќе од две години, откако Софија започна со блокада на македонските евроинтеграции во 2019 година.

Блокадата делумно се надмина летоска и преговорите на земјава со ЕУ почнаа, но Бугарија го условува отворањето на поглавјата со внесување на Бугарите во македонскиот Устав, за што во моментов го нема потребното двотретинско мнозинство.

Related posts

Даути: Стратегијата за развој мора да биде инклузивна, само така ќе имаме резултати

admin

Паѓа поддршката за членство во ЕУ, младите се евроскептични

admin

Ќе продолжиме да го поддржуваме украинскиот народ, рече Бајден по телефонскиот разговор со Зеленски

ninja

Таравари за Топ Чанел: Албанците во С.Македонија продолжуваат да бидат дискриминирани

admin

Торбешите во Уставот, камен на сопнување

admin

Анализа на РСЕ: Ние НЕ сме Европа

admin