37.8 C
Скопје
21 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

НЕМА ОДЛУКА ЗА ВЛЕЗ НА АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ ВО ВЛАДАТА, ФОРМИРАН Е ТИМ ЗА ПРЕГОВОРИ

Алијанса за Албанците формира тим кој ќе преговара за евентуалното влегување на партијата во Владата, беше соопштено по вечерашната средба на партиското претседателство во Тетово. Лидерот на АА, изјави дека денеска и во деновите од викендот ќе се прецизира стратегијата со која ќе настапат во преговорите, кои ќе бидат нивните барања и приоритети, а потоа и за кадровските решенија.

Таравари најави дека во меѓувреме ќе организира и внатрепартиски референдум на кој, како што наведе, 11.500 партиски членови ќе можат да го искажат своето мислење.

Во врска со нивното барање за обезбедување на мнозинство со Собранието за уставни измени, Таравари кажа дека се уште го нема, но оти треба да се даде шанса за да се обезбеди потребниот број пратеници.

Лидерот на Демократскиот Сојуз, еден од коалициските партнери во Владата деновиве изјави дека ќе подржи реконструкција на Владата само ако има соодветна и правична застапеност на сите етнички заедници во власта и во другите институции. Партијата Алтернатива, која исто така е една од членките на владината коалиција, во понеделникот изрази резерви кон вклучувањето на АА во Владата, оценувајќи дека нејзината улога би била „да го амортизира расколот во ДУИ“. Поддршка за проширување на владината коалиција со Алијанса за Албанците не даваат нити тројцата пратеници од таканаречената „Огнена група“ од ДУИ која ја сочинуваат Изет Меџити, Кастриот Реџепи и Мерита Колчи Коџаџику.

Related posts

Ескобар: Добивме уверување од ВМРО-ДПМНЕ дека ќе останат посветени на европскиот пат

admin

БАЈДЕН ОД КИЕВ НАЈАВИ ДОПОЛНИТЕЛНИ 500 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ПОМОШ ЗА УКРАИНА

ninja

Приведен малолетник, се обидел да одземе паричник од жена

admin

Ахмети со писмо до Ковачевски: Ја напуштаме владата во моментот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

admin

Трајанов ги носи измените на КЗ пред Уставниот суд

admin

Олеснување за функционерите: Ќе можат са поднесат изјава за имотна состојба по електронски пат

admin