21.8 C
Скопје
23 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ПЛЕНКОВИЌ СМЕТА ДЕКА МИЛАНОВИЌ ГО УРИВА НАДВОРЕШНОПОЛИТИЧКИОТ КРЕДИБИЛИТЕТ НА ХРВАТСКА

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска оцени дека претседателот Зоран Милановиќ, со своите изјави, „го урива надворешнополитичкиот кредибилитет на Хрватска“.

Неговата реакција следува откако Милановиќ вчера изјави дека „Крив веќе нема да биде Украина“. На неговата изјава денеска реагираше и портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олех Николенко, кој на Фејсбук напиша дека е неприфатливо што Милановиќ го доведува во прашање „територијалниот интегритет на Украина“.

Русија нелегално го анектираше Крим од Украина во 2014 година.

Во изјава за новинарите во Загреб, Пленковиќ рече дека „Украинците реагираат така како што треба да се реагира“.

„Реагираат на оној кој во меѓународната заедница го урива нашиот надворешнополитички кредибилитет, а тоа е Милановиќ, кој изговара погрешни реченици“, рече Пленковиќ.

Тој додаде дека Хрватска има одлични односи со Украина, а дека Милановиќ „изговара погрешни ставови и судови“.

Милановиќ вчера изјави дека „Крим веќе нема да биде Украина“ и дека „Косово е одземено од Србија“.

Претседателот Милановиќ доаѓа од Социјалдемократската партија, додека премиерот Пленковиќ е претседател на конзервативната Хрватска демократска заедница. Тие веќе долго време имаат нарушени односи.

Related posts

БИХ: КАНДИДАТСКИ СТАТУС ВО ЕУ КАКО НАГРАДА ЗА НЕРАБОТЕЊЕ

ninja

Пендаровски и Мицкоски во кавга за рејтинзите и изборите

admin

Ахмети за првпат јавно се обраќа на македонски

admin

Груби: Во ВМРО-ДПМНЕ има про-европски и анти-Мицковски политичари, блиску сме до 80 пратеници за уставни измени

admin

Преместување во ќелија, мобилни телефони, оружје… Кој е ценовникот во затворите? Корупцијата цвета, а условите никакви

admin

Борел: Курти, за жал, го отфрли компромисот

admin