27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО КРИТИКА ДО ЗАПАДНИТЕ ЗЕМЈИ ЗА ВООРУЖУВАЊЕТО НА УКРАИНА

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, чија земја е членка на НАТО, денеска упати критика до западните земји за снабдување на Украина со тешки тенкови и друго оружје во нејзината кампања против инвазијата на руските сили. Тој рече дека е „лудо“ да се верува дека Русија може да биде поразена во конвенционална војна.

„Јас сум против испраќање на какво било смртоносно оружје таму“, рече Милановиќ.

Според него, тие испораки на оружје само ќе ја продолжат војната.

„Која е целта? Распад на Русија, промена на власта? Се зборува и за распарчување на Русија. Ова е лудо“, додаде тој.

Соединетите држави, Германија и неколку други европски земји ветија дека ќе испратат во Украина десетици напредни борбени тенкови во следните неколку месеци за да помогнат во зајакнувањето на воениот капацитет на Украина.

Милановиќ победи на претседателските избори во Хрватска во 2019 година како левичарски либерален кандидат, за разлика од Владата кој е конзервативна. Но, оттогаш тој се сврте кон популистичкиот национализам и ја критикуваше западната политика кон Русија и кон Балканот.

Милановиќ изгради репутација на проруски ориентиран политичар, што тој постојано го негира. Сепак, во последниве месеци, тој отворено се спротивстави на приемот на Финска и Шведска во НАТО, како и на обуката на украинските војници во Хрватска како дел од помошта на ЕУ за загрозената земја.

Related posts

Ни криви, ни должни- граѓаните мора да платат за новите пасоши, иако не им поминал рокот

admin

Приведени три крадци од Куманово

admin

Незири за бугарската БНТ: Уставните измени ќе поминат, опозицијата нема да ги блокира

admin

Земјоделски производи: Растат цените, паѓа откупот

admin

Совет на амбасадори на САД престојуваа во Скопје: Да не зе блокира евроинтеграцијата на С.Македонија

admin

Ердоган се договара со Оган, неговите гласови се клучни за победа

admin