9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

ИЗБРАНИ НОВИТЕ МИНИСТРИ, ОСТАНУВААТ УШТЕ ЗАМЕНИЦИТЕ

Собранието вечерва ги избра четирите нови министри во Владата – Кренар Лога за правда, Фатмир Меџити за здравство, Азир Алиу за информатичко општество и администрација, како и Каја Шукова за животна средина и просторно планирање.

По дебатата која главно се сведе на партиски препукувања меѓу владејачкото мнозинство и опозицијата и две попладневни паузи, за Лога гласаа 65 пратеници, за Меџити 64, за Алиу 65 и за Шукова 65. За ниту еден од министрите немаше глас против, ниту воздржан.
Министрите по гласањето дадоа свечена изјава.

По изборот на овие четворица министри, во рамки на 104. седница треба да поминат и разрешувањата на замениците министри во ресорите: одбрана, земјоделство и образование, како и изборот на нивните наследници.

Сто и четвртата седница за реконструкција на Владата почна на 13 февруари.

Реконструкцијата на Владата уследи откако на владиното мнозинство им се приклучи Алијансата за Албанците, а потоа партијата Алтернатива ја напушти Владата.

Related posts

ВООРУЖЕНИ ПРЕСМЕТКИ НА БАНДИТЕ КАКО НА ФИЛМ, ИСТРАГАТА Е ВО ТЕК

ninja

Скопје “тоне” во ѓубре, Арсовска: Издојувавме уште една победа

admin

Шкелзен Малиќи: Руските и српските служби стојат зад вооружените инциденти во Косово

admin

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

БЛИНКЕН ВО ГРЦИЈА ВЕРОЈАТНО ЌЕ РАЗГОВАРА И ЗА ВЛЕЗОТ НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ, РЕЧЕ ДОНФРИД

ninja

Зеленски ќе ја посети Германија

admin