22.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
СВЕТ

БОРЕЛ ЗА НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН: ОВА Е ВАЖНА ОДЛУКА НА МЕЃУНАРОДНАТА ПРАВДА

Високиот претставник на ЕУ за надворешни политика и безбедност Жозеп Борел, вечерва од Скопје порача дека одговорните за агресијата врз Украина мора да бидат изведени пред лицето на правдата.

Ова го кажа во коментар за налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин кој денеска го издаде Меѓународниот кривичен суд (МКС), поради депортација и трансфер на деца од окупираните области на Украина во Русија.

„Меѓународниот кривичен суд наведува дека постојат разумни основи да се верува дека Путин сноси индивидуална одговорност за овие злосторства. Тежината на злосторствата и изјавата на МКС говорат сами за себе. Ова е важна одлука на меѓународната правда и за народот на Украина“, истакна Борел по вечерашната средба со македонскиот претседателот Стево Пендаровски.

Притоа порача дека МКС е само почеток во процесот за барање одговорност од Русија и нејзиниот лидер за злосторствата и злоделата што ги вршат во Украина.

Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска соопшти дека распишал налог за апсење на Владимир Путин. Судот во соопштението наведува дека е распишана потерница и за Марија Лвова-Белова, руска функционерка за правата на децата, која наводно го насочувала отстранувањето на украинските деца во Русија.

Двајцата се осомничени дека „ги извршиле делата директно, заедно со други и/или преку други“, се вели во соопштението, додавајќи дека Путин не успеал „ да изврши соодветна контрола над цивилните и воените подредени кои ги извршиле дејствијата или дозволиле нивно извршување, и кои беа под негова ефективна власт и контрола, согласно одговорноста“.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, го нарече налогот „бесмислен“ бидејќи Русија не е потписничка на Римскиот статут на Меѓународниот кривичен суд и „не сноси никакви обврски“.

Related posts

Бајден ќе стави вето на пакетот помош за Израел во Претставничкиот дом, вели Белата куќа

admin

САД подготвува специјален суд за руските злосторства во Украина

admin

Руските воздухопловни сили претрпуваат големи загуби северно од границата со Украина

admin

Американски воен бил нападнат со беспилотни летала од Јемен

admin

Марк Руте ќе биде следниот генерален секретар на НАТО

admin

Американски функционер откри драстична казна за Русија

admin