38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
СВЕТ

Еве што кажуваат за Европа објавените воени досиеја на САД

Европа има специјални сили на теренот во Украина. Полска и Словенија обезбедуваат речиси половина од тенковите кои се упатуваат кон Киев. А Унгарија можеби пушта оружје низ нејзиниот воздушен простор.

Тоа се само неколку од впечатливите детали за учеството на Европа во војната закопани во досието на 53 страници што Политико го разгледа од протекување на непроверени документи на американското воено разузнавање.

Откривањето генерира бура од неверојатни откритија што ги натера САД да ги расчистуваат со сојузниците. Документите ги опишуваат американските сомнежи за пролетната офанзива на Украина, сугерираат дека таа ја шпионирала Јужна Кореја и прикажувала разузнавачки информации кои го обвинуваат Египет за заговор за поддршка на руската донкихотска војна.

Сепак, Европа, во најголем дел, е поштедена од овие разоткривања што ги оштетуваат односите.

Сепак, тоа не значи дека не може да се соберат сознанија за воените напори на Европа од документите.

Протечените датотеки содржат увид за сè, од група специјални сили во Украина во која доминира Обединетото Кралство до тоа како – и кога – Франција и Шпанија го носат клучниот ракетен систем на бојното поле. Документите содржат и наводи дека Турција е потенцијален извор на оружје за руските платеници.

Политико не ги проверува независно документите, а има индиции дека некои од протечените страници биле докторирани. Но, САД го признаа прекршувањето на разузнавањето и уапсија еден осомничен доцна во четвртокот.

Еве неколку наоди на Политико по разгледувањето на датотеката.

Европа има чизми на земја

Според документите, постои група на специјални сили за Европа кои дејствуваат во Украина – барем од 23 март.

Обединетото Кралство доминира во силниот контингент „САД/НАТО“ од 97 лица со 50 припадници на специјалните сили. Во групата се и 17 лица од Летонија, 15 од Франција и еден од Холандија. Четиринаесетмина од американски персонал го заокружуваат тимот.

Протечените информации не прецизираат кои активности ги извршуваат силите или нивната локација во Украина. Документите покажуваат и дека САД имаат вкупно околу 100 вработени во земјата.

Очекувано, владите останаа главно неми на оваа тема. Британците одбија да коментираат, додека Белата куќа призна дека има „мало американско воено присуство“ во американската амбасада во Украина, нагласувајќи дека војниците „не се борат на бојното поле“. Франција претходно негираше дека нејзините сили биле „ангажирани во операции во Украина“.

Останатите земји не одговорија на барањето за коментар.

Европа го обезбедува најголемиот дел од тенковите

Тенковите се една област каде Европа – колективно – ја надминува Америка.

Во досието, една страница дава преглед на 200-те тенкови што сојузниците на САД се обврзаа да ги испратат Украина – 53 помалку од она што во документот вели дека на Украина и треба за нејзината пролетна офанзива.

Се чини дека Полска и Словенија се најголеми придонесувачи, со речиси половина од вкупниот број, според проценката од 23 февруари. Франција и Обединетото Кралство се исто така клучни играчи, со по 14 тенкови.

Потоа, тука е екипажот Леопард 2, кој донира верзии на модерните германски борбени тенкови кои Украина ги потроши со месеци за да ги убеди сојузниците што и беа потребни. Во тој состав се Германија, Норвешка, Португалија, Шпанија, Грција и Финска.

Документот укажува на тоа дека Германија има преземено само четири Леопард 2 – највисокиот модел – но Берлин кон крајот на март соопшти дека испорача 18  Леопарди Украина. Исто така, покажува како Шведска вети 10 тенкови од „непознат тип“, за кои медиумите наведуваат дека можеби се леопарди.

Одделно, САД рекоа дека на Украина ќе испратат 31 нејзин модерен тенк, иако тие не се очекува да пристигнат барем до есен.

Испораките во Европа исто така заостануваат

Идејата зад Европа да го преземе водството со тенковите беше делумно дека таа може да ги пренесе тенковите во Украина и да биде подготвена за битка брзо – идеално на време за пролетната офанзива.

Но, документот покажува дека до 23 февруари, само 31 отсто од ветените 200 тенкови стигнале на бојното поле. Сепак, беше забележано дека преостанатите 120 тенкови се на пат да бидат префрлени.

Одделно, друга протечена страница раскажува дека Франција на 22 февруари ѝ кажала на Италија дека заедничкиот ракетен систем нема да биде подготвен за Украина до јуни. Тоа е самиот крај на временската рамка што италијанското Министерство за одбрана ја постави во февруари, кога официјални лица изјавија дека системот за противвоздушна одбрана ќе и биде доставен на Украина „пролетта 2023 година“.

Унгарија ја гледа Америка како непријател – но можеби ќе им дозволи на сојузниците да го користат нејзиниот воздушен простор

Унгарија се појавува неколку пати во купот стуткани страници, нудејќи повеќе сознанија за земја која редовно ги збунува своите сојузници.

Највпечатливата грутка е закопана во „строго доверливо“ ажурирање на ЦИА од 2 март, кое вели дека унгарскиот премиер Виктор Орбан ги означи САД како „еден од тројцата најголеми противници на неговата партија за време на сесијата за политичка стратегија“ на 22 февруари.

Забелешките, се забележува, претставуваат „ескалација на нивото на антиамериканската реторика“ од Орбан.

Навистина, владата на Орбан го зацрта својот курс за време на војната, промовирајќи наративи пријателски настроени кон Русија, во суштина повикувајќи ја Украина да се повлече и каустички отфрлајќи ги сојузничките напори за изолирање на руската економија.

Сепак, протечените документи на САД, исто така, укажуваат дека Унгарија – која дели мала граница со Украина – можеби тајно им дозволува на сојузниците да го користат нејзиниот воздушен простор за да го придвижат оружјето кон бојното поле, и покрај ветувањата дека ќе ги забрани таквите трансфери.

Еден од објавените документи го прикажува планот украинските пилоти да летаат со донирани хеликоптери од Хрватска во Украина „преку унгарскиот воздушен простор“. Доколку е вистина, информацијата не само што би покажала дека Унгарија пушта оружје да минува низ нејзиното небо, туку и се контрадикторни на извештаите во печатот дека хеликоптерите ќе бидат префрлени на земја или преку летови во Полска.

Дали Британците ја минимизираа конфронтацијата со Русија?

Јавно, Обединетото Кралство раскажа конзистентна приказна: руски борбен авион „отпушти“ проектил „во близина“ на британскиот извиднички авион над Црното Море минатиот септември. Близок повик, сигурно, но не и голем инцидент.

Протеченото американско досие, сепак, навестува нешто посериозно. Тој го опишува инцидентот како „скоро соборување“ на британскиот авион. Се чини дека јазикот оди подалеку од она што министерот за одбрана на Обединетото Кралство Бен Валас им го кажа на пратениците минатиот октомври. Оваа недела, Њујорк Тајмс објави дека рускиот пилот го заклучил британскиот авион пред проектилот да не испука правилно.

Документот, исто така, дава детали за неколку други блиски средби во последниве месеци меѓу руските борбени авиони и авионите за набљудување на САД, Велика Британија и Франција – тема што се појави во вестите минатиот месец кога руски борбен авион се судри со американско беспилотно летало, со што се урна во Црното Море.

Валас не го коментираше објавениот опис, а портпаролот на министерството во четвртокот укажа на претходната изјава во која се вели дека има „сериозно ниво на неточност“ во објавеното досие.

Турција е посредник на војната во Европа

Турција се прикажа себеси како помирувач меѓу Украина и Русија, помагајќи да се преговара за договор за одржување на пратките со жито низ Црното Море и одржувајќи дипломатски врски со Русија, а исто така и обезбедува на Украина со беспилотни летала.

Протечениот куп тајни извештаи на американското разузнавање, сепак, покажува помрачна страна на позицијата на Турција како посредник што јасно ја фаворизира Русија.

Една страница опишува како Турција и помогна на Русија и на нејзиниот сојузник Белорусија да ги избегнат строгите санкции на Западот – загриженост што американските власти ја изразија јавно.

За Белорусија, во документот се вели: „Турските компании купувале стоки со санкционирање“, а потоа „ги продавале на европските пазари“. Во спротивна насока, се додава, овие компании „препродаваат стоки од Европа во Русија“.

Поалармантен е уште еден објавен документ кој ја опишува средбата во февруари меѓу „турските контакти“ и Вагнер групата, приватната милиција која се бори за Кремљ. Се вели дека Вагнер барал „да купи оружје и опрема од Турција“ за „напорите на групата во Мали и Украина“.

Информациите, за кои во документот се вели дека потекнуваат од „разузнавачки сигнали“ – еуфемизам за дигитален надзор – не објаснуваат дали набавките се случиле.

Турското Министерство за надворешни работи не одговори веднаш на барањето за коментар.

Related posts

Столтенберг: Не се разговара за влез на Украина во НАТО

admin

“Моето сеќавање е добро, по ѓаволите”, гневно реагираше Бајден

admin

Бајден: САД стојат зад Израел

admin

Дали сме на прагот на Третата светска војна?

admin

Еден ден по средбата на Блинкен, Бајден го нарекува Кси Џипин диктатор

admin

Новинарот на АЈ го изгуби и синот-новинар

admin

Leave a Comment