12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
РЕГИОН

Следната средба меѓу Вучиќ и Курти во Брисел на 2 мај, тема на разговор ЗСО

Следната средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти ќе се одржи на 2 мај во Брисел, дознава Газета експрес.

Според тие приштински медиуми, на средбата ќе се разговара за Заедницата на српските општини, пишува Косово онлајн.

По Охридскиот договор на 18 март, премиерот Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ ќе се сретнат на почетокот на мај за да разговараат за неговото спроведување.

Тоа е прва средба меѓу Вучиќ и Курти по постигнатиот договор во Охрид. Во меѓувреме, во Брисел се сретнаа директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ и вицепремиерот на Косово, Бесник Бислими.

Бислими тогаш рече дека нацрт-статутот на ЗСО ќе биде претставен на следниот состанок на високо ниво.

Related posts

Курти со план од пет точки за смирување на тензиите на северот

admin

СРПСКАТА ЛИСТА ПОВТОРИ ДЕКА НЕМА ДА УЧЕСТВУВА НА ЛОКАЛНИТЕ ИЗБОРИ НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

ninja

Балканските лидери фрустрирани од чекањето пред портите на ЕУ

admin

СПАСОВСКИ ЗА ТОП НЈУЗ:  Дојавите за бомби се хибридна војна, Руската агресија врз Украина ја торпедираше појавата на лажни вести на едно повисоко ниво

admin

Министрите од регионот потпишаа заеднича изјава за борба против корупцијата

admin

Еден кандидат не го потпиша кодексот за фер и демократски избори

admin

Leave a Comment