27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Ангелов може да ја напушти владата на СДСМ и ДУИ

„Достоинство“, чиј лидер е директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов, најави излегување од владината коалиција, откако Владата ги одбила измените на Законот за бранители.

„Крајно сме разочарани и револтирани од пратениците на СДСМ кои пред неколку дена гласаа против предлог законот за дополнување на законот за Бранители. СДСМ има можност да ја исправи оваа голема неправда која ја нанесе на македонските Бранители од 2001-та преку носење на владина одлука.
Затоа, на денешната прес конференција повторно ќе побараме Владата да ја реализира иницијативата на Достоинство поднесена во декември 2022 година и да донесе Одлука за праведно обесштетување на петнаесетина семејства на загинати бранители како и триесетина воени инвалиди од 2001 година“, напиша Ангелов на Фејсбук.

Доколку оваа нивна иницијатива биде отфрлена, вели Ангелов, „ Достоинство“ ќе го преиспита своето учество во владеачката коалиција предводена од СДСМ и ДУИ.

Related posts

БИХ: КАНДИДАТСКИ СТАТУС ВО ЕУ КАКО НАГРАДА ЗА НЕРАБОТЕЊЕ

ninja

Бахмут падна под целосна контрола на Вагнер, Зеленски: „Русите уништиле сè“

admin

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОСТАВКА ОД СПАСОВСКИ ПО ВЧЕРАШНОТО УБИСТВО ВО КАФУЛЕ ВО СТАРАТА ЧАРШИЈА

ninja

Џезаири: Добро е ВМРО-ДПМНЕ да ги почека изборите а потоа да каже која партија не ја посакува во владата

admin

Се заострува борбата Груевски-Мицкоски:

admin

УЧЕСТВОТО НА ЖЕНИТЕ ВО ПОЛИТИЧКИОТ ЖИВОТ

admin