11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАСВЕТ

Бајден и Мекарти постигнаа пробен договор за плафонот на американскиот долг

Американскиот претседател Џо Бајден и највисокиот конгресен републиканец Кевин Мекарти постигнаа пробен договор за суспендирање на плафонот на долгот на федералната влада од 31,4 трилиони долари во саботата навечер, ставајќи крај на повеќемесечниот ќор-сокак, јави Ројтерс, пренесува Инбокс7.

Сепак, договорот беше објавен без никакво славење, во смисла што го одразуваше горчливиот тенор на преговорите и тешкиот пат што треба да го помине низ Конгресот пред САД да останат без пари за плаќање на долговите на почетокот на јуни.

„Само што се симнав од телефонот со претседателот пред малку. Откако тој губеше време и одбиваше да преговара со месеци, дојдовме до начелен договор што е достоен за американскиот народ“, напиша Мекарти на Твитер.

Бајден во изјавата го нарече договорот „важен чекор напред“, велејќи: „Договорот претставува компромис, што значи дека не секој го добива она што го сака. Тоа е одговорност на владеењето“.

Договорот ќе го суспендира лимитот на долгот до јануари 2025 година, додека ги ограничува трошоците во буџетите за 2024 и 2025 година, ќе ги врати неискористените средства за COVID, ќе го забрза процесот на издавање дозволи за некои енергетски проекти и ќе вклучи некои дополнителни работни барања за програми за помош во храна за сиромашните Американци.  .

По неколку месеци напред-назад, пробниот договор се соедини во наплив на повици.  Бајден и Мекарти имаа 90-минутен телефонски разговор претходно во саботата навечер за да разговараат за договорот, Мекарти ги информираше своите членови подоцна во вечерните часови, а Белата куќа и лидерот на Домот зборуваа потоа.

„Имаме уште работа вечерва за да го завршиме пишувањето“, им рече Мекарти на новинарите на Капитол Хил.  Мекарти рече дека очекува да го заврши пишувањето на законот во недела, потоа да разговара со Бајден и да гласа за договорот во среда.

Бајден и МекКарти треба внимателно да ја протнат иглата во изнаоѓање компромис кој може да го исчисти Претставничкиот дом, со републиканско мнозинство 222 спрема 213, а Сенатот со демократско мнозинство од 51 спрема 49 — што значи дека ќе му треба двопартиска поддршка пред претседателот да го потпише.

Преговарачите се договорија да ги ограничат неодбранбените дискрециони трошоци на нивоата од 2023 година за една година и да го зголемат за 1% во 2025 година, рече извор запознаен со договорот.

„Има историски намалувања на трошоците, последователни реформи кои ќе ги извлечат луѓето од сиромаштија во работната сила, ќе го зауздаат ​​преголемото достигнување на владата – нема нови даноци, нема нови владини програми“, рече Мекарти.

Договорот ќе спречи економско дестабилизирачки неплаќање, сè додека успее да помине низ тесно поделениот Конгрес пред Министерството за финансии да остане без пари за покривање на сите свои обврски ако прашањето за плафонот на долгот не биде  решен до 5 јуни.

Related posts

Ако ми го чепкате Вулин, отидовме во БРИКС!

admin

Габриел: Не се само уставните измени

admin

Секој трет во земјава поседува оружје

admin

Холандскиот амбасадор Коп: Не чекате вие, ЕУ ве чека 15 години да ги спроведете реформите

admin

САД се блиску до договор со Израел и Хамас за да го прекинат конфликтот, да ослободат некои заложници

admin

АКАДЕМИК БЕЏЕТИ ИЗБРАН ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ИНТЕРУНИВЕРЗИТЕТСКАТА КОНФЕРЕНЦИЈА

ninja