4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
НАСЛОВНАНАУКА

Вештачката интелигенција може да ја уништи демократијата

Демократските влади во САД, Обединетото Кралство и Јапонија наскоро ќе се соочат со серија пресудни пресметки што ќе ја спротивстават довербата на пошироката јавност наспроти потенцијално „многу нарушувачките“ моќи на генеративната вештачка интелигенција, предупреди јапонскиот министер за дигитални прашања, пренесува Инбокс7. 

Во интервју за Фајненшл тајмс пред состанокот на лидерите на Г7 во Хирошима, Таро Коно предупредува дека претстојните општи избори во Британија и Јапонија, како и претседателската трка во САД следната година, би можеле да станат зрели цели за „злонамерни елементи“ овластени со  ВИ.

Американските гласачи, вели тој, веќе доживеале кампањи за дезинформација за време на претседателските избори, но тие првенствено биле спроведени од човечки суштества.

„Ако истото може да се направи со вештачка интелигенција, огромниот волумен би бил огромен“, вели Коно.  „Сите влади треба да размислат како можеме да ја задржиме довербата на луѓето кон демократијата. . . сите демократски влади сега чувствуваат итност во справувањето со вештачката интелигенција, па затоа, на Г7, тоа е на сите на ум“, објаснува тој, истакнувајќи дека оваа тема била дискутирана опширно за време на подготовките за различните лидерски самити што се одржуваат оваа година.

Јапонското раководство на Г7, вели Коно, се совпадна не само со објавувањето на четботот за вештачка интелигенција ChatGPT минатиот ноември, туку и со тектонска промена во разговорите околу технологијата.

Тој сугерира дека, на јануарскиот состанок на Светскиот економски форум во Давос оваа година, беше зачудувачки како терминот „Веб 3.0“ – некогаш омилениот фаворит за дискусии околу непушачката технологија – целосно исчезна.  Наместо тоа, вели тој, сите зборуваа за вештачка интелигенција бидејќи одеднаш ChatGPT создаде нешто опипливо каде што, претходно, разговорот беше повеќе теоретски.

Луѓето би можеле да користат ChatGPT, вели тој, и директно да ја почувствуваат моќта на она што може да го направи вештачката интелигенција.

„Можете да видите што да очекувате во иднина“, вели тој. Но, паралелно со големите прашања поврзани со технологијата што ги покрена напредокот во вештачката интелигенција, Г7 ќе има и голем број непосредни практични дискусии.  Особено, Јапонија напорно се залага за вклучување на дискусија за прекуграничен проток на податоци – тема за која САД и Европа се остро поделени во нивниот пристап кон регулативата, и каде што Коно верува дека Јапонија успеала да обезбеди функција за премостување.

Related posts

„Ајде да бидеме само Албанци“: Новото движење во Косово ги повикува муслиманите да го напуштат исламот

admin

Паѓа довербата во Собранието, граѓаните не гледат дека се претставени од пратениците

admin

„Бела листа“ на примерни компанија, да, но во Шведска, Данска или Норвешка, не во Македонија

admin

Дали уставните измени стануваат меѓуетнички проблем?

admin

ЗОШТО САМОРЕГУЛАЦИЈАТА СТАНУВА ВАЖНА АЛАТКА ЗА ОДБРАНА НА ДЕМОКРАТСКИТЕ ВРЕДНОСТИ?

admin

СДСМ предлага законски измени и за партиите

ninja