18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Гир загрижен, коридорите 8 и 10д не треба да се означат со европското знаме

Евроамбасадорот во РСМ, Дејвид Гир, изјави денеска дека системот на европско знаменце се користи кога се усогласува домашната легислатива со легислативата и стандардите на ЕУ.

“Не загрижува означувањето на законите поврзани со коридорите 8 и 10д со европско знаменце, со оглед на тоа што тука нема усогласување со стандардите на ЕУ”, изјави Гир.

Според него, европското знаменце постои бидејќи на патот кон ЕУ, Северна Македонија, но и другите држави, треба да усвојат повеќе делови од законодавството, за што е потребно многу време во Парламентот.

“Ќе бидат потребни децении доколку се усвојат сите делови од законодавството, ако процесот се одвива во нормални услови. Затоа го имаме европското знаменце”, рече Гир.

Related posts

Г7 бара продолжување и проширување на договорот за извоз на украинско жито

admin

Слободно договарање наместо обемна регулатива: Работата од дома сè поатрактивна, но државата да внимава на правото на избор

admin

КАКО ИСЧЕЗНА ПРОБЛЕМОТ СО ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ ВО СКОПЈЕ?

ninja

НАЈСКАПИОТ КИЛОМЕТАР ОД КОРИДОРИТЕ 8 И 10-Д ЌЕ ИЗНЕСУВА 18, 4 МИЛИОНИ ЕВРА

ninja

Русија ја нападна Украина

ninja

САД санкционираа над 50 олигарси и соработници на Путин, меѓу кои и портпаролот Песков

ninja