20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Груби најавува голема инвестиција од Белгија, 600 нови работни места со над 900 евра месечна плата

Првиот вицепремиер Артан Груби најави “убава вест од Брисел!”. Според него, обезбедена е уште една инвестиција за економијата на нашата земја.

“Од јануари 2024 година во општина Кичево започнува изградбата на најновата компанија „Avesta Battery and Energy Engineering“ (ABEE) за производство на електрични батерии кои ќе се користат за електрични автомобили, но и за други намени.”, изјави Груби.

Тој информира дека Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска го потпиша договорот за реализација на оваа инвестиција вредна 40 милиони евра, која отвара можност за отворање на 600 нови работни места со плати над 900 евра нето.

“Економските политики во однос на привлекување инвестиции и одржлив економски развој даваат резултати!”, напишал Груби на неговиот Фејсбук профил.

Related posts

ЗАГИНАТИ И ПОВРЕДЕНИ ВО ПУКОТНИЦА ВО ПАРИЗ

ninja

Ќе паѓаат цените на основните производи

ninja

Јан Коп: ВМРО-ДПМНЕ ризикува да го одложи членството за 3-4 години, нема да имате подобар договор со Бугарија

admin

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

БИХ: КАНДИДАТСКИ СТАТУС ВО ЕУ КАКО НАГРАДА ЗА НЕРАБОТЕЊЕ

ninja

ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР ЗА ПРОРУСКИТЕ СЕПАРАТИСТИ КОИ ГО УРНАА МХ17

ninja