31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Г7 подготвува унифициран одговор на кинеската „економска принуда“

Лидерите на Г7 треба да објават мерки за да одговорат на кинеската економска принуда, додека САД, Јапонија и другите членови на групата ги интензивираат напорите за усвојување унифициран пристап кон Пекинг, јавува ФТ, пренесува Инбокс7.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека лидерите на земјите од Г7 – САД, Обединетото Кралство, Јапонија, Канада, Германија, Франција и Италија – во сабота ќе објават изјава за Кина и ќе ги изложат алатките што земјите ќе ги користат за да се воздржат од економскиот притисок.

„Лидерите на Г7 ќе наведат заеднички сет на алатки за справување со загриженоста со која се соочува секоја наша земја“, рече Саливан на Г7 во Хирошима, Јапонија. Саливан рече дека алатките за промовирање на економската безбедност ќе вклучуваат чекори за да се направат синџирите на снабдување поотпорни, мерки за излезни инвестиции и контроли за извоз дизајнирани да ја заштитат чувствителната технологија.

САД и нивните сојузници стануваат сè позагрижени за способноста на Кина да обезбеди странска технологија за да и помогне на својата војска. Мерките се објавуваат во исто време кога Вашингтон и Пекинг работат на организирање серија состаноци на високо ниво за следење на договорот меѓу претседателот Џо Бајден и претседателот Си Џинпинг минатата година за обнова на односите меѓу двете суперсили, кои се влошија во најлоша состојба во последните децении.

Саливан ги отфрли сугестиите дека изјавата на Г7 за Кина може да влијае на напорите за рестартирање на врските, велејќи дека јазикот не е „непријателски“ и дека САД и нивните сојузници сакаат да соработуваат со Кина.

„Тоа не е прашање цртано на еднодимензионална политика. Тоа е мултидимензионална сложена политика за сложени односи со навистина важна земја“, рече Саливан.

Официјални претставници на Британија рекоа дека лидерите на Г7 ќе објават платформа која ќе обезбеди форум за да се идентификуваат економските ранливости и да се координираат заштитните мерки.

„Платформата ќе се однесува на растечката и погубна употреба на принудни економски мерки за мешање во суверените работи на други држави“, рече премиерот на Обединетото Кралство Риши Сунак пред дискусијата за економската безбедност што ќе се одржи во сабота. „Треба да имаме јасни очи за растечкиот предизвик со кој се соочуваме. Кина е ангажирана во усогласен и стратешки економски натпревар“.

Амбасадорот на САД во Јапонија Рам Емануел рече дека Кина ја користи дипломатијата на должничката стапица и „необработеното практикување моќ“ за да ја поткопа политичката и економската стабилност на земјите.

Во последниве месеци, Кина воведе санкции за американските одбранбени компании Локхид Мартин и Рејтеон и започна истрага за националната безбедност против американскиот производител на чипови Микрон. Таа, исто така, изврши рација во американската компанија за длабинска анализа Mintz and Bain, консултантската компанија, и уапси извршен директор од јапонската група Astellas Pharma.

Обновувањето на Г7 означува нова ера дефинирана од ривалството на суперсилите.

Координацијата за Кина следи по двегодишните напори на администрацијата на Бајден, помогната од Јапонија, да го поттикне единството меѓу членките на Г7 за предизвиците што ги поставува Пекинг. Европските власти рекоа дека одржувањето на координирана акција е помоќно од едностраните мерки на одделни земји. Кина во петокот одговори на американските тврдења за економска принуда, велејќи дека САД и нивните сојузници „го користат својот статус на голема сила“. . . и економска принуда да се спроведе усогласеност и да се вклучи во принудна дипломатија“.

Related posts

Софија одговори на вербалната нота од македонското МНР

ninja

НАД 40 ОТСТО ОД МАКЕДОНЦИТЕ БИ СЕ ИСЕЛИЛЕ ОД ДРЖАВАТА

ninja

Насилна смрт во С.Македонија: Несреќните случаи сочинуваат 78.6 %, самоубиствата 20.2 а убиствата 1.2 %.

admin

ВЕТИНГ – СТАРА ПЕСНА ВО НОВ АРАНЖМАН

ninja

Нема план „Б“ ако амнестијата заглави во Собранието

admin

САД предупредија од руски кибернетски напади врз Украина

ninja