31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАСЛОВНАРЕГИОН

Дали Косово ја губи подршката на САД и ЕУ?

Најголемите европски економии и САД го критикуваа Косово за влошување на тензиите со Србија, откако Приштина употреби сила за да обезбеди пристап до општинските згради на северот на балканската земја во близина на српската граница, пишува бриселски Политико, пренесува Инбокс7.

Полицијата употреби солзавец во градот Звечан за да ја растури толпата етнички Срби во петокот, кои се обидуваа да го блокираат новоизбраниот албански градоначалник да влезе во неговата канцеларија.

Насилството предизвика непосредна реакција од Србија, чиј претседател Александар Вучиќ ја стави својата војска во целосна борбена готовност и им порача на воените единици да се приближат до границата со Косово.

Вашингтон побрза да ја осуди Приштина за употреба на насилство и влошување на односите со Србија. Тензиите меѓу двете земји опстојуваат од бруталната балканска војна кон крајот на 1990-тите по обидот на Косово да се отцепи од Србија. Косово ја обезбеди својата независност во 2008 година, но многу Срби во северните региони на земјата сè уште го гледаат Белград како свој главен град, што ги комплицира односите меѓу соседните земји.

„САД силно ги осудуваат дејствијата на владата на Косово за пристап до општинските згради на северот на Косово со сила, дејствија што ги презедоа спротивно на советите на Соединетите Држави и европските партнери на Косово“, рече американскиот државен секретар Антони Блинкен.

„Овие остри акции непотребно ги ескалираа тензиите, поткопувајќи ги нашите напори да помогнеме во нормализирање на односите меѓу Косово и Србија и ќе имаат последици за нашите билатерални односи со Косово“, продолжи тој.  „Го повикуваме премиерот Албин Курти да го смени курсот и сите страни да се воздржат од какви било понатамошни дејства што ќе ги разгорат тензиите и ќе промовираат конфликти“.

САД, исто така, објавија заедничка изјава со Франција, Италија, Германија и Британија. Тие, исто така, изразија загриженост поради одлуката на Србија „да го подигне нивото на подготвеност на нејзините вооружени сили на границата со Косово и да ги повика сите страни на максимална воздржаност, избегнувајќи ја потпалувачката реторика“.

Граѓаните во Звечан протестираа против исходот од гласањето во април, кое мнозинството косовски Срби го бојкотираше во четири северни општини покрај српската граница, бидејќи нивните повици за поголема автономија беа игнорирани.

Локалните Срби одбиваат да работат со четворицата нови градоначалници, кои потекнуваат од партиите на етничките Албанци. Косовската полиција ги обвини етничките Срби дека фрлале камења и нападнале четири нивни возила и дека се слушнале и пукотници, според Ројтерс.

Русија ги обвини Косово, САД и ЕУ за ескалацијата на тензиите на Балканот.  „Одлучно ги осудуваме провокативните чекори на Приштина, кои ја приближија ситуацијата до жешка фаза и директно ја загрозуваат безбедноста на целиот балкански регион“, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова во изјавата.

„Одговорноста за ова е целосно на Соединетите Држави и на Европската Унија“, рече Захарова.

НАТО повика на разговори меѓу двете страни за да се реши проблемот.  „Ги повикуваме институциите во Косово веднаш да се деескалираат и ги повикуваме сите страни да ја решат ситуацијата преку дијалог“, рече Оана Лунгеску, портпаролка на одбранбената алијанса, во твитот.  Косовските сили на НАТО „остануваат будни и ќе обезбедат безбедна и безбедна средина“, додаде таа.

Related posts

Полицијата ја презема контролата врз рускиот аеродром во Дагестан по антиизраелските протести

admin

Маричиќ-Вархеји: Северна Македонија има место во ЕУ, сега е момент за забрзување на пристапниот процес

admin

Втор ден од министерскиот совет на ОБСЕ, Лавров “нон грата”

admin

Бејта се врати кај Ахмети, заедно во Горно-рекански средби

admin

Реформи на линија со ЕУ-стандарди, а не со неказнивост

admin

ЕУ воведува нови гранични контроли: Што се EES и ETIAS?

admin