8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
РЕГИОН

Ердоган ја обвини опозицијата за соработка со Џо Бајден

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во денеска, 13 мај, го одржа својот последен предизборен митинг во Истанбул и ја обвини опозицијата дека соработува со американскиот претседател Џо Бајден за негово соборување.

Анкетите покажуваат дека Ердоган заостанува зад главниот опозициски кандидат Кемал Киличдароглу еден ден пред еден од најнеизвесните избори во модерната историја на Турција. Изборите за претседател на Турција ќе се одржат утре, а доколку ниту еден од нив не освои повеќе од 50 отсто од гласовите, на 28 мај ќе се одржи втор круг.

Related posts

Ројтерс: Локалните жители стравуваат од катастрофа поради повлекувањето на Преспанското Езеро

admin

Туризам: Хрватска поскапа од Грција и од Шпанија

admin

ОБСЕ со план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во северот на Косово

admin

ПОТПИШАН ИЛИ НЕ, ДОГОВОРОТ ОД ОХРИД Е ЗНАЧАЕН

ninja

Ривалството меѓу Рама и Курти се прелева на македонски терен?

admin

КУРТИ: ЗГОЛЕМЕНИ СЕ ЗАКАНИТЕ НА СРБИЈА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА КОСОВО

ninja