9.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Започна војна на кланови за тронот на Путин

Верувам дека кланската војна за престолот на Путин започна, но тоа не значи дека ќе го урнат, вели во интервју за РСЕ Роман Анин – руски истражувачки новинар кој работел за Новаја Газета и бил меѓу основачите на независното издание „iStories“ во 2020 година.

Роман Анин предавал новинарство во Москва и работел со меѓународни мрежи, вклучително и Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ) и Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP), покрај неговата работа истражувајќи милиони документи, таканаречените „Панама пејпрс“.

 

Тој, исто така, детално известуваше за раководството во руската Федерална служба за безбедност (ФСБ). Во 2021 година руските власти го нарекоа „странски агент“, а денес живее во странство.

 

Анин неодамна даде интервју за грузиската служба на Радио Слободна Европа, кога зборуваше за потенцијалните ризици за Владимир Путин кои произлегуваат од одлуката на рускиот лидер да ја нападне Украина, тековното маневрирање за власт на луѓе како шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин и началникот на Националната гарда Виктор Золотов, како и дали можен пораз на Русија во Украина може да значи ново „проблематично време“.

Интервјуто го пренесува Радио Слободна Европа на англиски јазик.

Related posts

Русија ги предупреди САД дека Украина ќе биде нејзиниот „втор Виетнам“

admin

Дали јавниот обвинител на САД го штити синот на Бајден?

admin

ВКЛУЧЕН АЛАРМОТ ЗА ЗАГАДЕН ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ, ИСКЛУЧЕН ВО ТЕТОВО

ninja

КРАЈНИОТ РОК ЗА ВИЗНА ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈА ЗА КОСОВО ПОМЕСТЕН ЗА 1 ДЕКЕМВРИ 2023

ninja

Тензии во Косово: Српска листа бара косовската полиција да биде заменета со КФОР

admin

Паѓа поддршката за членство во ЕУ, младите се евроскептични

admin