14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Зеленски ќе ја посети Германија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски викендов ќе ја посети Германија за првпат по рускиот напад врз Украина. Владини кругови во Берлин денеска за повеќе новински агенции потврдија дека посетата ќе се случи во недела. Засега е нејасно дали Зеленски ќе пристигне во сабота навечер или дури во недела. Сѐ уште, поради безбедносни причини, не е објавена точната програма на посетата на украинскиот претседател на Германија во недела.

Според претходните најави се очекува, покрај средбите со германскиот државен врв, во недела попладне, на Зеленски да му биде врачена наградата Карло Велики за европски заслуги на градот Ахен, која им беше доделена на Зеленски и на украинскиот народ во декември. Денеска Зеленски првпат го посети Рим, каде се сретна со италијанскиот претседател  Серџо Матарела, италијанската премиерка Џорџа Мелони а имаше и аудиенција кај папата Франциско.

„Италија целосно ја поддржува Украина во нејзиниот отпор против руската инвазија“, изјави  италијанскиот претседател  Матарела по средбата со Зеленски.

Related posts

Брегу: Не ни се потребни дополнителни институции и иницијативи, за регионална соработка е потребна политичка волја

admin

ШТАЈНМАЈЕР: МЛАДИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ИДНИНАТА ЈА ГЛЕДААТ ВО ЕУ

ninja

СРЕДБА ГРУБИ-АГЕЛЕР ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, РЕФОРМИТЕ И ВЕТИНГОТ

ninja

Американската дипломатија поубедителна од европската?

admin

ПОЧИНА ЛЕГЕНДАРНИОТ БРАЗИЛСКИ ФУДБАЛЕР ПЕЛЕ

ninja

РУСКИ ВОЕН АВИОН УРНАЛ АМЕРИКАНСКИ ДРОН НАД ЦРНОТО МОРЕ

ninja