17.8 C
Скопје
27 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Зеленски ќе ја посети Германија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски викендов ќе ја посети Германија за првпат по рускиот напад врз Украина. Владини кругови во Берлин денеска за повеќе новински агенции потврдија дека посетата ќе се случи во недела. Засега е нејасно дали Зеленски ќе пристигне во сабота навечер или дури во недела. Сѐ уште, поради безбедносни причини, не е објавена точната програма на посетата на украинскиот претседател на Германија во недела.

Според претходните најави се очекува, покрај средбите со германскиот државен врв, во недела попладне, на Зеленски да му биде врачена наградата Карло Велики за европски заслуги на градот Ахен, која им беше доделена на Зеленски и на украинскиот народ во декември. Денеска Зеленски првпат го посети Рим, каде се сретна со италијанскиот претседател  Серџо Матарела, италијанската премиерка Џорџа Мелони а имаше и аудиенција кај папата Франциско.

„Италија целосно ја поддржува Украина во нејзиниот отпор против руската инвазија“, изјави  италијанскиот претседател  Матарела по средбата со Зеленски.

Related posts

СОБРАНИЕТО ГИ ИЗГЛАСА ЗАКОНИТЕ ЗА СОБРАНИЕТО И ЗА АМНЕСТИЈА

ninja

Секој трет во земјава поседува оружје

admin

Надминување на пречките: Справување со корупцијата и непотизмот во македонската администрација

admin

Продолжуваат неправилностите во болниците, Обвинителството со нов предмет

admin

Од меѓупартиски обвинувања до внатрепартиски раздори за уставните измени

admin

Донесен деловник за уставните измени, формулацијата „20 проценти“ не се чепка

admin