20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАУКА

Роботи-работници, еве што можат новите хуманоиди на Тесла

Tesla ги прикажува новите снимки од своите Tesla Bots во нешто што изгледа како шасија подготвена за производство, сега оди напред (полека) без некои од сопнувањата што ги видовме во нивното прво откривање. Роботите, исто така, очигледно можат да прават и други работи, како да земаат предмети и да препознаваат предмети.

Новото видео беше претставено од Илон Маск за време на денешниот состанок на акционерите, при што Маск тврди дека тимот штотуку го составил претходната вечер.

Tesla’s Bot, кој е дизајниран како хуманоиден робот, првично беше откриен минатата година на настанот на компанијата – Ден на вештачката интелигенција. Во тоа време, Тесла можеше да прикаже само деконструирана верзија на ботот дека роботот едвај можеше да оди напред, а камоли да извршува каква било физичка работа на сцената. Беше прикажана верзија која требаше да биде поблиску до продукциски модел, но беше држена од штанд и можеше само да им мавне на публиката. Сега, Тесла покажува роботи повеќе како тој модел, но се движат независно, ако и малку бавно.

 

Related posts

ОСМАНИ УВЕРУВА – ЌЕ ДОМИНИРААТ АРГУМЕНТИТЕ „ЗА“ ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ

ninja

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

ЛАЖНИ РЕКЛАМИ ЗА МЕДИЦИНСКИ ПРЕПАРАТИ ГО ПРЕПЛАВИЈА ИНТЕРНЕТОТ

ninja

ЗА НАС Е ПОРАЗИТЕЛНО ОТИ НЕ СМЕ СИ ГИ ЗАВРШИЛЕ ДОМАШНИТЕ ЗАДАЧИ, ВЕЛИ ​​​​​​​ДКСК ЗА ТИМОТ ЗА САНКЦИИ ОД ВАШИНГТОН

ninja

ИЗДАДЕНА ДЕВЕТТА ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 600 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ОТПЛАТА НА СТАРИ ДОЛГОВИ

ninja

РУСКИ ВОЕН АВИОН УРНАЛ АМЕРИКАНСКИ ДРОН НАД ЦРНОТО МОРЕ

ninja