2.8 C
Скопје
22 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Русија тврди дека германски и француски авиони се обидувале да навлезат во нејзин воздушен простор

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека со борбени авиони спречила француски и германски патролни авиони да влезат во нејзиниот воздушен простор над Балтичкото Море, пренесува Ројтерс.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека денеска со борбен авион успеал да спречи француски и германски патролни авиони да влезат во нејзиниот воздушен простор над Балтичкото Море, откако забележале дека летаат кон Русија, пренесува Ројтерс.

Русија соопшти дека летовите биле извршени од германски патролен авион P-3C и француски поморски патролен авион Атлантик-2. Откако рускиот авион беше на восух францускиот и германскиот се оддалечија од Русија, при што Су-27 се врати во базата, соопшти Министерството за одбрана.

Во соопштението на Министерството за одбрана се вели:

„Откриени се две воздушни цели кои се приближуваат до државната граница на Русија.

Со цел да се идентификуваат целите и да се спречи прекршување на руската државна граница, беше пуштен на мисија ловец Су-27 од воздухопловните сили на Балтичката флота.„

 

Related posts

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА МЕСТЕЊЕ ТЕНДЕР ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЈА НА УПРАВАТА ЗА ВОДЕЊЕ МАТИЧНИ КНИГИ

ninja

Дојче веле: М-НАВ – “семејно гнездо” на властодршци

admin

БЛАГОЈ НАЦОСКИ: СВЕДОЦИ СМЕ НА ИЗЖИВУВАЊЕ ВРЗ МАКЕДОНСКИОТ НАРОД И ДРЖАВА

ninja

Незири: Мешањето на Курти во Македонија – опасен преседан

admin

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА КЛУБОТ ВО БИТОЛА: БАРАМЕ ЗАШТИТА ОД ЕУ

ninja

Биден: Изборите во САД догодина се битка за „душата“ на државата

admin