4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Таксистите во 2022 превезувале над 13 милиони патници

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2022 година, превезени се 13.566.000 патници, од кои 12.557.000 во градскиот превоз, а во меѓуградскиот превоз се превезени 1.009.000 патници.
Со 1.709 патнички автомобили опфатени во истражувањето се изминати вкупно 58 135 000 километри, од кои 52 044 000 во градскиот превоз, додека во меѓуградскиот превоз се остварени 6.091.000 километри.
Податоците за такси-превозот се добиени од 235 извештајни единици.

Related posts

Изгаснат пожарот во украинската нуклеарна централа, објектот под руска контрола

ninja

20 години од Солунскиот самит, Османи вели дека сме многу блиску до ЕУ

admin

Новинарката на РСЕ, Алсу Курмашева 100 дена во руски притвор: „Сè помалку е подносливо“

admin

Пригожин се крена на бунт против Путин, Русија пред граѓанска војна

admin

Искрениот извештај на ЕК различно се толкува од власта и опозицијата

admin

Двајца израелски министри повикаа на иселување на Палестинците од Газа

admin