20.8 C
Скопје
7 јуни, 2023
Inbox7.mk
НАУКА

Том Хенкс за вештачката интелигенција што го прави возможно да продолжи да се појавува во филмови дури и по смртта

Том Хенкс зборува за технологијата за вештачка интелигенција која потенцијално би можела да му овозможи да продолжи да се појавува во нови филмови дури и по неговата смрт.

„Она што е искрена можност во моментов, ако сакав, [е] да се соберам и да снимам серија од седум филмови во кои ќе глумам во нив и во кои ќе имам 32 години“, рече Хенкс додека беше интервјуиран на „Подкастот на Адам Бакстон“.

Хенкс додаде: „Сега секој може да се рекреира себеси на која било возраст преку вештачка интелигенција или длабока лажна технологија… утре би можел да ме удри автобус и тоа е тоа, но моите изведби можат да продолжат и да продолжат“.

„Надвор од разбирањето дека тоа е направено од вештачка интелигенција или длабоко фалсификување, нема ништо да ви каже дека не сме јас и јас сами и дека ќе има одреден степен на реален квалитет“.

Хенкс, кој повторно се здружи со режисерот на Форест Гамп, Роберт Земекис за филмот „Тука“, најверојатно ќе ја користи технологијата на вештачка интелигенција за проектот. Актерот размислуваше дали на публиката ќе се грижи дали вештачката интелигенција се користи во филмовите.

Со напредувањето на технологијата, Хенкс вели дека холивудските агенти веќе склучуваат договори за заштита на актерите.

„Можам да ви кажам дека се водат дискусии во сите еснафи, сите агенции и сите правни фирми со цел да се дојде до правните последици на моето лице и мојот глас и сите други се наши интелектуална сопственост“, рече тој.

Related posts

Бил Гејтс вели дека вештачката интелигенција ќе ги застари Amazon и Google Search

admin

Што се случува сп Твитер? По хаотичното управување Илон Маск се повлекува, поставува нов директор

admin

„Apple“ е најголемиот губитник

ninja

Се вшештува борбата во вештачката интелигенција: Гугл го претстави PaLM 2, дали е подобар од GPT-4?

admin

Добра вест за дебелите: Pfizer со орален лек за намалување на телесната тежина

admin

Имунологот Акико Ивасаки: „Не е се завршено со Ковид, ниту одблиску“

admin