33.8 C
Скопје
16 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

ФИДЕШ на Орбан ќе ја подготвува ВМРО-ДПМНЕ за победа на парламентарните избори во 2024

Партијата ФИДЕШ на премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, ќе и помогне на ВМРО-ДПМНЕ на Христијан Мицковски да оствари победа на парламентарните избори во 2024 година, пренесува Инбокс7.

Унгарскиот премиер Орбан во четвртокот во Блед разговараше со Мицкоски на состанокот на лидерите на Центристичката демократска интернационала што се одржува во словенечкото одморалиште Блед.

“Политичката соработка меѓу Фидеш и ВМРО-ДПМНЕ е одлична во рамките на билатералните врски како и на меѓународната сцена“, рекол Берталан Хаваси,  советник на Орбан.

Тој информирак дека Орбан понудил помош на Фидес, чиј политичари ќе ги споделат своите професионални искуства во различни области на политиката за да се подготват кандидатите на партијата Северна Македонија за владеење.

Средбата со Орбан ја потврди и Мицковски, потврдувајќи дека ја прифатил понудата.

“Во четвртокот во Словенија, на маргините на централниот настан на ЦДИ, остварив средба со премиерот на Унгарија, Виктор Орбан.

Разговаравме за регионот и прашања поврзани во интеграциите на Македонија во ЕУ.

Ја потенциравме потребата од економска соработка и борбата против корупцијата и криминалот како регионален предизвик.

Со премиерот на Унгарија Виктор Орбан договоривме заедничка соработка на тимови на ВМРО-ДПМНЕ и ФИДЕШ за размена на искуства и поддршка во процесот на изработка на изборната програма за престојните избори.

Се заблагодарив на поддршката на Унгарија која ја добиваме во насока на остварување на стратешките интереси на Македонија”, напиша Мицковски на неговиот фејсбук профил.

Related posts

Силен земјотрес во Мароко: повеќе од 600 луѓе загинаа, оштетени историски згради во Маракеш

admin

Независност 32 години: Каде бевме, до каде стигнавме?

admin

Мицковски и Гаши во клинч – почнаа ли проблемите за владата во формирање?

admin

В ПОНЕДЕЛНИК ПОМАСОВНА БЛОКАДА НА СКОПЈЕ АКО НЕМА РЕШЕНИЕ ЗА ПРИВАТНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ, РЕЧЕ ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ

ninja

ВУЧИЌ УТРЕ НА СРЕДБА СО ЛАЈЧАК И ЕСКОБАР ЗА СИТУАЦИЈАТА ВО КОСОВО

ninja

FT: Сега има „колективен Путин“ во Кремљ

admin