18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Хенри Кисинџер објаснува како да се избегне третата светска војна

Америка и Кина мора да научат да живеат заедно. Имаат помалку од десет години, вели Хенри Кисинџер за Економист.

Во Пекинг тие заклучија дека Америка ќе направи се за да ја задржи Кина. Во Вашингтон тие се категорични дека Кина планира да ги замени Соединетите Држави како водечка сила во светот. За отрезнувачка анализа на овој растечки антагонизам – и план да се спречи тоа да предизвика војна на суперсили – посетете го 33-тиот кат од зградата на Арт Деко во центарот на Менхетен, канцеларијата на Хенри Кисинџер.

На 27 мај г-дин Кисинџер ќе наполни 100 години. Никој жив нема повеќе искуство во меѓународните односи, прво како научник на дипломатијата од 19 век, подоцна како советник за национална безбедност на Америка и државен секретар, а во последните 46 години како консултант и емисар на монарси, претседатели и премиери. Г-дин Кисинџер е загрижен. „Двете страни се убедија себеси дека другата претставува стратешка опасност“, вели тој. „Ние сме на пат кон конфронтација на големите сили“.

Кисинџер сега е целосно преобратен на идејата за членство на Украина во НАТО.

Related posts

КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛ ВО ЕП: ДЕЛУМНО ПРИЗНАНИЕ ОД ЕВА КАИЛИ

ninja

ЧЕТИРИТЕ „СУХОИ 25“ ОД СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ ПРАТЕНИ ВО УКРАИНА

ninja

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

Осомничениот за протекување доверливи документи изведен пред суд

ninja

Анкета: Екстремно десничарската АфД е втората најсилна партија во Германија

admin

Ковачевски: Нови барања нема, ново вето нема да има

admin