11.8 C
Скопје
25 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Беким Незири: ДУИ да ги ограничи функциите на две мандати

Кандидатот за шеф на огранокот на ДУИ во Чаир, Беким Незири, во емисијата Клик плус на ТВ21, рече дека на барање на Али Ахмети се обидел да посредува со таканаречената „Огнена група“ кај ДУИ, пренесува Инбокс7.

„На барање на Али Ахмети, имајќи ги предвид пријателските односи меѓу моите сопартијци или како што се нарекува „Огнена група“, се обидов да ги усогласам позициите меѓу страните. Но, мојата кандидатура во Чаир доаѓа како резултат на одлуката што ја донесе Централното претседателство во сите ограноци на Демократската унија за интеграција. Последните избори во ДУИ се одржаа во 2019 година, по 4 години мандатите истекуваат годинава и ДУИ зазеде став да распише избори во сите ограноци, каде еден од нив е Чаир и јас се кандидирав за претседател”, рекол Незири.

Related posts

БЕКТЕШИ – АКО НЕ ЈА ПОЕВТИНИТЕ ХРАНАТА ЌЕ ВИ ЈА УКИНЕМЕ ЕВТИНАТА СТРУЈА

ninja

“Пратениците добро да размислат дали ќе гласаат за Европа или за изолација”, Ковачевски оптимист за уставните измени

admin

КОВАЧЕВСКИ И ШОЛЕ РАЗГОВАРАЛЕ ЗА СТАБИЛНОСТА, ЕВРОИНТЕГРАЦИИТЕ И ПОДДРШКАТА ОД САД

ninja

Неделава ЕУ ќе ги соопшти санкциите против Косово

admin

Евроскептицизмот продолжува да се зголемува, Македонците и Албанците различно гледаат на ЕУ

admin

Ескобар: Сакаме да бидете дел од ЕУ, не сум тука да вршам тортура врз некого

admin