22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Бајден загрижен за ситуацијата на Косово, ангажира помошник да разговара со Вучиќ и Курти

Висок помошник на американскиот претседател Џо Бајден изразил загриженост за настаните во северно Косово во разговорите со премиерот Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, соопшти во петокот Белата куќа, пренесува Инбокс7.

Политичката криза која прерасна во насилство на северот на Косово се интензивираше откако градоначалниците на етничките Албанци ја презедоа функцијата во областа со мнозинско српско население во регионот, потег што ги натера САД и нивните сојузници да ја прекорат Приштина. Мнозинското српско население ги бојкотираше изборите во април, дозволувајќи им на етничките Албанци да бидат избрани.

Во четвртокот, главниот заменик советник за национална безбедност на Бајден, Џон Финер, разговараше со Курти и го повика Косово „да им овозможи на новоизбраните градоначалници да ги извршуваат своите должности од алтернативни локации и да ги повлече полициските сили од општинските згради“, соопшти Белата куќа.

Тој, исто така, ја поздрави „подготвеноста на Курти да работи на условите за нови избори“, се вели во соопштението.

Помошникот Бајден разговараше со Вучиќ во петокот и ја притисна Србија „да ги повлече своите вооружени сили стационирани во близина на границата и да ја намали својата подготвеност, како и да ги повика демонстрантите да останат мирни во северно Косово“, се вели во повикот на САД.

Во двата разговори, Белата куќа соопшти дека Финер изразил загриженост за ситуацијата и се заложил сите страни да го намалат конфликтот. Вашингтон, исто така, очекуваше двете страни повторно да се вклучат во дијалогот на Европската унија и „целосно да го спроведат договорот за нормализација“ постигнат претходно оваа година.

Во насилството во понеделникот, беа повредени 30 мировници и 52 Срби кои протестираа против поставувањето градоначалници од етничките Албанци. Насилството го поттикна НАТО да објави дека ќе испрати дополнителни трупи над 700 што веќе се на пат кон балканската земја за да ја засили својата мисија од 4.000 луѓе.

Претседателите на Србија и на Косово во четвртокот инсистираа дека сакаат да ја смират кризата, но покажаа малку знаци дека се повлекуваат од нивните спротивставени позиции.

Related posts

Деветти антикризен пакет: Мерките како „сламка за спас“ за најранливите, а причина за контрирање на партиите

admin

Пожарите и поплавите најчести природни непогоди во Македонија, но кубуриме со кадри за справување со нив

admin

Во „четворката“ Филипче полумилионер – во просек едно пратеничко столче „тежи“ над 165 илјади евра

admin

МОСКВА СЕ ЗАКАНУВА СО НАПАДИ ВРЗ ДРЖАВИ ОД НАТО

ninja

ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ ДОБИВА НОВ ЗАМАВ

ninja

Анкетата на ИРИ: Зголемена поддршка за членство во ЕУ, недостиг на доверба во владеењето на правото

admin