12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Ветингот му пресуди на претседателот на Уставниот суд на Албанија

Специјалниот суд за борба против корупција и организиран криминал (ЃККО) денеска го осуди поранешниот претседател на Уставниот суд, Башким Деѓа на условна казна од една година, откако го прогласи за виновен за прикривање имот и давање лажни изјави за парите со кои се купила куќата, пренесува Инбокс7.

Специјалната антикорупциска структура СПАК го обвини поранешниот судија Деѓа дека криел имот поврзан со куќа на плажа и изворот на дел од парите, со кои купил куќа во главниот град, во форма на самопријавување. на средства.

Поранешниот судија Деѓа рече дека дел од овие пари ги позајмил од својот девер кој ги обезбедил од работата во емиграција додека ја користел куќата на брегот.

СПАК бараше една година затвор за г. Деѓа, додека ЃККО го осуди на шест месеци затвор, казна претворена во една година условна.

Со тоа тој станува првиот поранешен судија, на кого Специјалниот суд му изрече пресуда, по целосниот циклус на ветинг-процесот, кој го отстрани од високата функција што ја извршуваше во Уставниот суд.

Под истрага за слични обвиненија се и поранешни судии и поранешни обвинители отстранети од правосудниот систем поради процесот на проверка.

Албанскиот правосуден систем веќе неколку години минува низ длабока структурна реформа, која вклучува избор на судии и обвинители врз основа на богатството и професионалниот интегритет.

Во текот на овој процес, речиси три четвртини од судиите и обвинителите на системот беа прегледани и повеќе од половина од нив беа разрешени.

Related posts

Трета републиканска претседателска дебата, Трамп доминира

admin

Градоначалникот на Росоман не пријавил имотната состојба, а 15 други пријавиле имот, но не и вредност во него

admin

Разузнавачки агенции: САД се соочуваат со кревок светски поредок

admin

СДСМ и ДУИ со заеднички претседателски кандидат, но дали кандидат – Албанец?

admin

Османи за изнајмувањето возила за собирот на ОБСЕ: Не можам да кажам дека немало договарање меѓу потенцијалните конкуренти

admin

Ескобар: Идната влада да се залага за ЕУ и НАТО

admin