22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
НАУКА

Гугл има монопол, Европска комисија бара злоупотреба

„Гугл“ можеби ќе треба да продаде дел од својот рекламен бизнис за да спречи злоупотреба на својата доминантна позиција на пазарот и да ги исклучи конкурентите, објави Европската комисија во средата, испраќајќи ги антимонополските обвиненија до гигантот за пребарување.

“Гугл можеби ја злоупотребил својата доминантна позиција фаворизирајќи го сопствениот ад технолошки бизнис“, рече комесарката за антимонополски прашања Маргрете Вестагер на прес-конференција во средата.

Рекламниот технолошки сектор е „многу динамичен“, рече Вестагер и „многу се промени во последните 15 години“. Таа рече дека Гугл е „проширен“ низ синџирот на вредност на технологијата за рекламирање и дека симнувањето на еден дел од неговиот бизнис може да биде „единствениот начин да се реши ова“.

„Не гледаме алтернатива досега во оваа фаза од истрагата“, додаде таа.

„Доколку Комисијата заклучи дека Google постапил на незаконски начин“, рече Вестагер, може да ѝ нареди на компанијата „да отфрли дел од [своите] услуги“, како што се неговите услуги DoubleClick For Publishers или AdX, и „со тоа, ќе ставиме крај на проблемот”.

Related posts

Бил Гејтс вели дека вештачката интелигенција ќе ги застари Amazon и Google Search

admin

Том Хенкс за вештачката интелигенција што го прави возможно да продолжи да се појавува во филмови дури и по смртта

admin

Се вшештува борбата во вештачката интелигенција: Гугл го претстави PaLM 2, дали е подобар од GPT-4?

admin

Вештачката интелигенција може да ја уништи демократијата

admin

ВИДЕО: SpaceX објави анимација од слетувањето на ракетата Starship на Марс

ninja

Зошто пред земјотресите се појавува чуден светлосен феномен?

admin