27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Европа во криза за вода, ресурсите стануваат се поретки

Европските креатори на политики се борат да се справат со растечката криза на водата пред она што истражувачите стравуваат дека би можело да биде уште едно лето на суша поттикнато од климатската криза, пренесува Инбокс7.

Водните ресурси во Европа стануваат сè поретки поради продлабочувањето на климатската вонредна состојба, со рекордни температури во текот на пролетта и историските зимски топлотни бранови.

Резервоарите во медитеранските земји, како Италија, паднаа до нивоата на водата што вообичаено се поврзуваат со летните горештини во последните недели, загрозувајќи го земјоделското производство, додека протестите избувнаа поради недостигот на вода и во Франција и во Шпанија.

Со искачување на температурите во текот на летото многумина стравуваат дека и онака „многу несигурниот“ проблем со водата во Европа може да се влоши уште повеќе.

Сателитски податоци анализирани од истражувачите од австрискиот Универзитет во Грац на почетокот на годината открија дека сушата влијае на Европа во многу поголем обем отколку што се претпоставува.

Related posts

Абу Даби нуди 11 милијарди долари за да ја купи германската Ковестро

admin

Се враќаат со медал од олимпијади, но дома не им се вреднува талентот

admin

Изет Меџити со остри критики кон раководството на ДУИ: 2-3 луѓе решаваат за се

admin

Буџет 2023: Поддршка за граѓаните и фирмите во кризата и ветeр во грб на економијата

admin

ВМРО-ДПМНЕ ПОЧНУВА АКЦИЈА „ЗАЕДНО СО НАРОДОТ“

ninja

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin