9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Ирска, Данска и Луксембург со најголема куповна моќ, Романија, Бугарија и полска со најмала

Во 2022 година, нивоата на потрошувачката моќ на домаќинствата значително се разликуваа низ ЕУ. Највисоки нивоа се забележани во Ирска (146% над просекот на ЕУ), Данска (145%) и Луксембург (137%). Во меѓувреме, најниски нивоа се забележани во Романија (58%), Бугарија (59%) и Полска (62%), говорат последните бројки на Евростат.

Map: Household final consumption expenditure, price level index, 2022

Related posts

ВИДЕО Тензично на Косово, приведени 3 полицајци – генералот на КФОР разговара со Вучиќ

admin

Пендаровски одби помилување за Јанева, Кочан и Панчевски

admin

Даути на средба со Пендаровски: Заедно да поттикнеме економски развој

admin

Средба Ковачевски-Мицкоски, дали ќе се договорат за уставните измени?

admin

Кампанја на Фондацијата на УЈИЕ: Економско зајакнување на жените – предуслов за развој

admin

Зошто Германија е воздржана за прекин на огнот во Газа

admin