25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Кастриот Реџепи: ВМРО-ДПМНЕ не е проти АзА, тие го поддржуваат Таравари во Гостивар

Независниот пратеник Кастриот Реџепи реагираше по изјавата на претседателот на АзА, Арбен Таравари, кој рече дека ВМРО-ДПМНЕ не ги посакува како партија во евентуална влада предводена од Христијан Мицкоски. Реџепи во изјава за весникот ЛАЈМ вели дека Таравари се обидува на ваков начин да биде факторизиран додека соработува на локално ниво во Гостивар со ВМРО-ДПМНЕ.

„Како што слушав, претседателот на АзА рече дека ВМРО не не сака, самиот рече без да чуеме дека имало такво соопштение од ВМРО во таа насока. Ние гледавме во спротивна насока покажувајќи дека ВМРО не е против АзА кои имаат коалиција и соработуваат во Гостивар и порано и сега. Не знам на што се базираше кога рече дека не им се допаѓа ВМРО или целта била да се факторизира себеси или неговата партија или да го израмни со голема партија како ДУИ“, рече Кастриот Реџепи.

Related posts

(Не)испорачана правда: Кој е виновен за пожарот во Тетово?

admin

УЈП откри “нафтена мафија”, преку лажни фактури сакале да извлечат пари од државната каса

admin

Приведен вдлешанец: Откако му најдоа кеш, се обидел да ги поткупи полицајците

admin

Законот за амнестија по скратена постапка: Над илјада затвореници ќе бидат ослободени целосно или делумно

admin

БОРЕЛ – РУСИЈА ЈА ЗАГРОЗИ НУКЛЕАРНАТА БЕЗБЕДНОСТ

ninja

Не е точно дека наградуван македонски студент измислил иновативен метод за враќање на видот

admin