27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Луфтханза со најсовремени шалтери за спуштање на багажот

Спуштањето на багажот за патниците на Луфтханза на аеродромот во Франкфурт (FRA) штотуку стана полесно од кога било, бидејќи 21 најсовремени шалтери за пријавување лоцирани на конкурсите А и Б на терминалот 1 се достапни за патниците кои летаат со оваа авиокомпанија, пренесува Инбокс7.

Во соопштението објавено на 16 јуни, FRA истакна дека функцијата за автоматско пуштање торби ќе им овозможи на патниците брзо и удобно да го депонираат багажот, дури и надвор од редовните часови за пријавување. Оваа функција ќе го забрза пријавувањето и ќе обезбеди дополнителна погодност за патниците, известува SchengenVisaInfo.com.

Според аеродромот во Франкфурт, додека патниците можат да ги остават куферите со персоналот на Луфтханза, функцијата за автоматско пуштање торби им овозможува самостојно да го завршат процесот.

„Новите шалтери за пријавување им овозможуваат на патниците во FRA практично, модерно и ефикасно патничко искуство уште од нивната прва станица во терминалот. Користењето на најсовремена технологија го оптимизира процесот на отпуштање на багажот“, истакна извршниот директор за воздухопловство и инфраструктура на Fraport AG, Пјер Доминик Прум.

Дополнително, главниот извршен директор на „Луфтханза ерлајнс“, Јенс Ритер, ја истакна важноста од непречена функционална инфраструктура и за авиокомпанијата и за аеродромот во однос на растот на среден и долг рок.

Тој, исто така, призна дека патниците имаат одредени очекувања за време на нивното патување, вклучително и овде да добиваат точни и навремени информации, да имаат можност да избираат помеѓу дигитални услуги и помош од персоналот и да искусат кратки пешачки растојанија и минимално време на чекање.

Ритер истакна дека патувањето започнува на земја, а новите шалтери за фрлање торби на аеродромот во Франкфурт играат клучна улога во исполнувањето на овие барања на патниците. Со воведување на најсовремени бројачи за паѓање торби, групацијата Луфтханза има за цел да го подобри целокупното искуство на патниците и да ја подобри ефикасноста на процесот на пријавување.

Згора на тоа, соработката помеѓу Групацијата Луфтханза и аеродромските власти вклучуваше две фази на изградба, од кои секоја трае приближно шест месеци, за инсталирање на новите шалтери за пријавување на аеродромот во Франкфурт.

Related posts

Аналитичари: Можна е владина коалиција меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

admin

Истражување на Гардијан: С.Македонија е најзагадена земја во Европа

admin

Уште 5 години на власт, Ердоган го надмина и Ататурк

admin

Зошто инфлацијата во Западен Балкан е повисока отколку во ЕУ и САД?

ninja

По бунтот на Вагнер, Кремљ во офанзива за одбрана на имиџот на Путин

admin

НЕИЗВЕСНОСТ И МНОГУ НЕРВОЗИ ПО САЈБЕР НАПАДОТ НА ФОНДОТ ЗА ЗДРАВСТВО

ninja