27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТСЦЕНА

“Не сум веќе Американец, сега сум Русин”

Џеф Монсон – ветеран борец за мешани боречки вештини и поранешен предизвикувач за титулата на UFC – пристигна во американскиот конзулат во Истанбул и официјално ѝ го сврте грбот на земјата од која се родил, пишува Гардијан, пренесува Инбокс7.

„Се откажав од американското државјанство поради политиката на оваа земја“, изјави Монсон за руската државна медиумска агенција ТАСС, откако го предаде американскиот пасош во конзулатот. „Сите мои мисли и мојата иднина се поврзани само со Русија. Сега веќе не сум Американец. Јас сум само Русин“.

Одлуката на Монсон да го предаде американското државјанство е кулминација на еволуцијата на 52-годишникот од американски мускули во руски пропагандист за време на војната – патување кое е меѓу најчудните траектории во кариерата во спортот.

Роден во Сент Пол, Минесота, Монсон работел како детски психолог специјализиран за траума пред да започне кариера како борец. Тој брзо се етаблира како еден од најдобрите светски граплери со подигање, освојувајќи златен медал на шампионатот за борбени клубови во Абу Даби во 1999 година. Тој, исто така, го доби својот прекар Снешко, изненадувачки нежен назив за борец тежок 240 фунти со зборовите „Уништи ја власта“ истетовирани околу неговиот врат.

Related posts

Руската амбасада во Скопје – Балкански рекордер на социјалните мрежи

admin

ЕВРОЗОНАТА ПРЕД ЗИМСКА РЕЦЕСИЈА

ninja

КРЕМЉ НЕ САКА ПРЕГОВОРИ ЗА УКРАИНА ПОД УСЛОВИТЕ НА БАЈДЕН

ninja

Зошто Путин го запре целиот извоз на бензин и дизел надвор од Русија?

admin

Повлекувањето на Рама од Отворен Балкан е добра вест за ЕУ

admin

МАКРОН НУДИ ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА НА ПАТОТ КОН ЕУ

ninja