31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

По бунтот на Вагнер, Кремљ во офанзива за одбрана на имиџот на Путин

Кремљ нареди големи напори за контрола на штетите во односите со јавноста во петте дена откако вооружените руски платеници зазедоа јужен град и дојдоа на 200 километри од главниот град со едвај никаков отпор, изјавија руски официјални лица за The Moscow Times, пренесува Инбокс7.

Шокантниот бунт на водачот на платеничката група Вагнер, Евгениј Пригожин против военото раководство на земјата ја предизвика најсериозната безбедносна криза во земјата во последните децении – и виде сцени на цивили кои навиваат за војниците на Вагнер во Ростов-на-Дон.

Во пресрет на широко очекуваната објава на Путин дека ќе се кандидира за реизбор, Кремљ се обидува да ја убеди нацијата дека ништо значајно не се случило – и дека владеењето на Путин е непоколебливо.

Во деновите откако беше прекинат бунтот, претседателот Владимир Путин го избегна својот строг, долгогодишен карантински мандат да се гушка и да прави селфи со јавноста на улиците на републиката Дагестан.

Тој инсистираше на тоа дека бунтовниците не ја поттикнале поддршката од јавноста и дека војската и безбедносните служби на земјата се обединиле за да ја запрат „граѓанската војна“.

Кремљ, исто така, тврди дека Путин ја ужива поддршката на целата нација и рече дека тој не е ослабен од бунтот.

За Кремљ, прекинатиот бунт откри неколку критични проблеми кои бараат итно внимание. Но задачата да се спаси имиџот на Путин, како личност која е поддржана од нацијата, било наредено веднаш да се заврши, изјави извор близок до Кремљ за The Moscow Times.

Руски функционер кој се согласи да зборува под услов да остане анонимен го потврди ова.

„Кога трупите на Пригожин лесно го зазедоа Ростов на Дон и речиси стигнаа до Москва без никаков отпор, создаде слика дека никој не се залагаше за шефот [Путин]. Ова е во спротивност со имиџот на народно саканиот лидер“, рече рускиот функционер.

Related posts

Пендаровски ја доби поддршката на СДСМ за втор мандат

admin

За четири години 19 жени го загубиле животот главно од раката на своите партнери – Расте бројот на фемициди во Македонија

admin

Дали државата планира стратегија со која ќе стане рударска колонија на ЕУ?

admin

Почина Дарко Димовски, првиот човек на ССМ

admin

Крстот на Шапка е урбана опрема и нема потреба да се легализира, смета централната власт – За партиите е предмет на политички пресметки

admin

Продолжува руското гранатирање врз украинските градови, најавени нови планови за хуманитарни коридори

ninja