12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин вети дека ќе го победи Вагнер додека бунтовниците напредуваат кон Москва

Бунтовничките платеници напредуваа на север кон Москва откако ја зазедоа клучната воена база во саботата, токму кога шефот на Кремљ Владимир Путин вети дека ќе го порази бунтот и ќе ја спречи заканата од граѓанска војна, известува The MoscowTimes,  пренесува Инбокс7.

Настаните кои брзо ескалираат го означуваат досега најсериозниот предизвик за владеењето на рускиот претседател – и најсериозната безбедносна криза во Русија од доаѓањето на моќниот човек на власт кон крајот на 1999 година.

Портпаролот на Путин инсистираше на тоа дека рускиот лидер се уште е на работа во Кремљ и не избегал од Москва, бидејќи редовните сили започнаа „контратерористичка операција“ за да го запрат напредувањето на бунтовниците во регионот Воронеж, на рутата на Вагнеровите сили кон главниот град.

Гувернерот на регионот Липецк, чиј главен град е само 420 километри јужно од Москва, рече дека приватните воени сили на Вагнер „се движат низ“ територијата и ги повика цивилите да не ги напуштаат своите домови.

Украинските лидери, пак, уживаа во избувнувањето на внатрешните борби меѓу руските непријатели, при што заменик-министерот за одбрана го опиша како „прозорец на можности“ за последната контраофанзива на Киев за ослободување на неговата територија од руските сили.

Шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин, некогаш близок сојузник на Путин, рече дека неговите војници ја презеле контролата врз воениот команден центар и воздушната база во јужниот град Ростов-на-Дон, нервниот центар на офанзивата на Русија во Украина, и вети дека ќе го соборат врвот на Москва и воените водачи.

„Стигнавме до Ростов. Без ниту еден истрел ја зазедовме зградата на штабот“, рече тој во аудио порака на каналите на социјалните мрежи, тврдејќи дека локалните цивили ја поздравиле операцијата.

„Зошто земјата нè поддржува? Затоа што отидовме на маршот на правдата“, рече тој, тврдејќи дека неговите луѓе не убиле ниту еден војник и покрај тоа што биле погодени со удари од воената „артилерија, а потоа и од хеликоптери“.

Одговарајќи на предизвикот во телевизиско обраќање, Путин го обвини Пригозин – чија приватна армија обезбедуваше шокантни трупи за офанзивата на Москва во Украина – за „убод во грб“ што претставуваше закана за самиот опстанок на Русија.

“Остри мерки“

„Секое внатрешно превирање е смртоносна закана за нашата државност и за нас како нација. Ова е удар за Русија и за нашиот народ“, рече Путин, барајќи национално единство.

„Екстравагантните амбиции и личните интереси доведоа до предавство“, рече Путин, мислејќи на Пригожин, кој ја изгради својата база како угостителски бизнисмен во Кремљ и сега раководи со приватна воена сила.

„Сите оние кои свесно застанаа на патот на предавството, кои подготвија вооружен бунт, застанаа на патот на уцените и терористичките методи, ќе претрпат неизбежна казна, пред законот и пред нашиот народ“, вети Путин.

Безбедносната служба ФСБ го обвини Пригожин дека се обидел да започне „граѓански конфликт“ и ги повика борците на Вагнер да го приведат.

Друг сојузник на Путин, чеченскиот моќник Рамзан Кадиров, изјави дека испратил свои единици за да помогне во задушувањето на бунтот на Вагнер.

„Министерството за одбрана и борците на Националната гарда на Чеченската Република веќе заминаа во зоните на напнатост“, рече Кадиров на Телеграм.

„Бунтот мора да се задуши, а доколку се неопходни остри мерки, ние сме подготвени!”

Белорусија, исто така, ја поддржа Москва во конфликтот.

„Секоја провокација, каков било внатрешен конфликт во воените или политичките кругови, во информатичкото поле или во граѓанското општество е подарок за колективниот Запад“, соопшти белоруското Министерство за надворешни работи.

Летонија објави дека ја зајакнува безбедноста на границата со Русија и дека нема да прима бегалци кои бегаат од хаосот.

Внатре во Украина, службите за итни случаи соопштија дека три лица загинале, а речиси десетина се повредени во Киев по, како што рекоа властите, баран од 40 руски крстосувачки ракети и најмалку два нападни беспилотни летала.

Граѓански конфликт“

По говорот на Путин во кој го обвини за предавство, Пригожин започна втора широка страна.

„За предавството на татковината: претседателот е длабоко погрешен. Ние сме патриоти на нашата татковина“, рече Пригожин. „Никој не планира да се предаде на барање на претседателот, ФСБ или кој било друг”.

Седиштето на Русија во Ростов на Дон е клучна логистичка база за нејзината офанзива во Украина.

Гледајќи како се одвиваат настаните во Русија додека неговите сопствени сили спроведуваат контраофанзива со бавно движење, украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека бунтот покажува дека рускиот режим пропаѓа.

„Слабоста на Русија е очигледна. Слабоста од целосен обем“, рече тој.

„И колку подолго Русија ги држи своите војници и платеници на нашата земја, толку повеќе хаос, болка и проблеми ќе има за себе подоцна. Исто така, очигледно е дека Украина е во состојба да ја заштити Европа од ширењето на руското зло и хаос. ”

Вооружени борци Вагнер распоредени околу административните згради во Ростов и тенкови можеа да се видат во центарот на градот.

Додека бунтовничките сили се упатија кон север преку Воронеж и Липецк кон Москва, градоначалникот на главниот град објави дека се преземаат „антитерористички“ мерки.

Критичните објекти беа „под засилена заштита“, јави ТАСС, цитирајќи извор од органите за спроведување на законот.

Ракетни напади

Додека војската на Пригожин се бореше во првите редови на руската офанзива во Украина, во последниве месеци таа влезе во жестока расправија со военото раководство на Москва.

Тој постојано ги обвинуваше министерот за одбрана Сергеј Шојгу и Валери Герасимов, началникот на Генералштабот, за смртта на неговите борци.

Руското Министерство за одбрана предупреди дека украинските војници ги користат предностите на внатрешните борби за да подготват напад во близина на источното жариште Бахмут.

Истакнат руски генерал го повика Пригожин да ги прекине напорите за смена на раководството на Министерството за одбрана.

„Ве повикувам да престанете“, рече Сергеј Суровикин, командант на руските воздушни сили, во многу необично видео обраќање.

Институт за проучување на војната, со седиште во Вашингтон, рече дека обидот на шефот на Вагнер да изнуди промена на раководството во Министерството за одбрана „малку е веројатно да успее“ со оглед на тоа што Суровикин го осудил неговиот повик за бунт.

Сепак, се вели дека очигледното заземање на Ростов на Дон од страна на Вагнер „ќе има значително влијание врз воените напори на Русија во Украина“.

 

Related posts

Ја ограбил продавницата во Куманово, ден потоа фатен од полицијата

admin

Кога лекувањето зависи од одлуките на политичарите: Државата ниту има услови, ниту ја плаќа рехабилитацијата во странство

admin

Советот на ЕУ со заклучоци за дигитализацијата: Сите правата да се применуваат и во онлајн светот

admin

Украина, Косово, Русија…што се очекува од НАТО самитот во Вилнус?

admin

Заврши времето на пораки во дипломатски ракавици

admin

Бајден: САД стојат зад Израел

admin