29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

СДСМ: Мицкоски и неговата партија не направиле ништо за Резолуцијата на Бундестагот

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ) вели дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски не направиле ништо за Резолуцијата на Бундестагот, со која се гарантира македонскиот идентитет.

“Македонската јавност очекува одговори од Мицкоски зошто не направил ништо, зошто не лобирал за оваа значајна Резолуција кај сестринските партии во Бундестагот?”, соопшти СДСМ.

Според соопштението, Резолуцијата беше поддржана од сестринските партии на СДСМ, единствено против беа сестринските партии на ДПМНЕ.

“Мицкоски и ДПМНЕ воопшто не ги убедувале сестринските партии да ја поддржат Резолуцијата за македонскиот јазик, идентитет и култура во германскиот Бундестаг.”, се вели во соопштението.

СДСМ нагласува дека “Мицкоски досега нема направено ништо за македонскиот јазик и идентитет а сега не мрднал со прст за волку важна одлука.”

Related posts

РУСИЈА НЕГИРА, НАТО ИСТРАЖУВА ДАЛИ ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ПОЛСКА ЈА ПРЕДЗИКАЛЕ РУСКИ РАКЕТИ

ninja

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВОЈНА МЕЃУ НАТО И РУСИЈА, РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ

ninja

СДСМ за пречекот на Курти во Тетово и Чаир: Касами и Гаши се партнери на Мицкоски

admin

САД ја обвинија Русија дека користи „брутални методи“ во Украина

ninja

Синот на Песков – платеник на Вагнер!

admin

БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ПОТКОПАНА ОД НЕЕФИКАСНОТО ПРАВОСУДСТВО

ninja