27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Анкета: Екстремно десничарската АфД е втората најсилна партија во Германија

Незадоволството на гласачите од германската коалициска влада достигна највисока точка. Екстремно десничарските популисти се единствената опозициска партија која има корист од овој тренд, според најновото истражување на Deutschlandtrend, пренесува Инбокс7.

Има докази за политичка промена во Германија: Алтернативата за Германија (AfD), чии делови се сметаат за десничарски екстремисти, успеаја две невидени победи на локалните избори во источниот дел на земјата и сега за првпат имаат окружен администратор и градоначалник. И во источната покраина Тирингија, анкетите неодамна покажаа дека AfD има 34%, многу пред сите други партии.

Но, популистите, исто така, продолжуваат да остваруваат придобивки на федерално ниво: најновата анкета на јавното мислење анкетираше 1.305 германски граѓани со право на глас помеѓу 3 и 5 јули и покажа дека АфД има 20% поддршка од гласачите низ целата земја. Ова ги прави втората најсилна политичка сила во Германија, зад само централно-десничарскиот сојуз на Христијанско-демократската унија и Христијанско-социјалната унија (ЦДУ/ЦСУ), кои изгубија 1% поддршка од јуни и сега изнесуваат 28%.

 

Related posts

Нагазна мина во Атина: Аман комшија, не нѐ „брани“

admin

АМНЕСТИЈА ВО ПРЕСРЕТ НА УСТАВНИ ИЗМЕНИ?

ninja

Османи: Му се јавив на Ахмети да му кажам што изјавил Мицкоски, се насмеа и ми рече…

admin

КУРТИ: „ЗАЕДНИЦАТА НА СРПСКИ ОПШТИНИ Е АПАРТХЕЈД“

ninja

ВИДЕО ВО ЖИВО / Изјава на премиерот Димитар Ковачевски по средбата со Христијан Мицковски од ВМРО-ДПМНЕ

admin

ПРВИОТ ЧОВЕК НА МАНУ ГИ ПОВИКА ПРАТЕНИЦИТЕ ДА ГЛАСААТ ПРОТИВ УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja