8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ВМРО-ДПМНЕ: Добро е што ДУИ е подготвена да замине

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на ДУИ за колективна оставка од владата, но не се произнесе за исполнување на условот на ВМРО-ДПМНЕ – гласање за уставните измени, пренесува Инбокс7. 

Во изјава за ТВ21 од партијата велат дека е добро што ДУИ по 20 години власт е подготвена да замине во опозиција од каде ќе може да одговараат за криминалот и да ја докажуваат својата невиност.

„Откако ДУИ го направи првиот чекор, си поднесоа оставки, сега само тие да бидат неотповикливи и да одиме на брзи избори, бидејќи се друго е одолговлекување и играње играчки на грбот на државата и иднината на граѓаните.“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Related posts

Османи: Ќе излеземе од владата ако ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните измени

admin

“ОГНЕНАТА ГРУПА” ЈА ВЖЕШТИ АТМОСФЕРА ВО ДУИ

admin

Меџити: Не сме се самоисклучиле од ДУИ, партијата е заробена од узурпатори

admin

Столтенберг: Не се разговара за влез на Украина во НАТО

admin

Пригожин се крена на бунт против Путин, Русија пред граѓанска војна

admin

Гир загрижен, коридорите 8 и 10д не треба да се означат со европското знаме

admin