38.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Меџити контра ДУИ: Вие сте последните витези на Груевски

Новата партија на Изет Меџити и ДУИ денеска се судрија околу тоа кој е поблизок со ВМРО-ДПМНЕ на Христијан Мицкоски. 

Новиот потпретседател на ДУИ, Бујар Османи,  на гостувањето во емисијата „Летен клик“ на ТВ21 се сомневаше во соработката меѓу Изет Меџити и првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Османи рече дека тоа го темели на изјавите на Мицкоски и на создавање на нов политички субјект од Меџити.

„Овде ќе ја земам изјавата на Мицкоски, кој по средбата со Ковачевски во Владата вели дека мора да се потрудиме да ја разбиеме ДУИ и да ја помогнеме новата албанска опозиција. Не сакам да шпекулирам туку само ги поврзувам политичките случувања“, рече меѓу другото Османи.

За кратко време стигна и реакцијата од Политичкото движење предводено од Меџити. Според нив, изјавите на Бујар Османи, Османи фабрикува анализи и завери.

„Гнасен е фактот што последните витези, последните бранители на Груевски до пребегнувањето во Унгарија, луѓето кои беа попишани во канцелариите на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ и луѓето кои сè уште работат да го вратат во Скопје, измислуваат длабоки анализи и заговори за политичка блискост со македонскиот блок”, се вели во реакцијата на партијата на Меџити. “Ова е и сведоштво за состојбата на паника во која се наоѓаат по големото незадоволство во базата. За нивна и за среќа на граѓаните, на овие манипулации им дојде крајот, албанскиот гласач има извонредно чувство за политичко вреднување. Ние, новото политичко движење, нема ни да се занимаваме со овие теми, нашата сила доаѓа од албанскиот граѓанин, нашиот гласач, нашите поддржувачи, пред кои ќе ја промовираме нашата платформа, со нови кадри, визија и креативни идеи.”

 

Related posts

ДУИ се жали дека им се крадат пратенички места

admin

Извештај на ЕК: Поларизацијата ги парализира институциите

admin

Која партија собрала најмногу донации за изборната кампања?

admin

Мицкоски: Дипломатите не не разбираат кога ни велат да попуштиме за бугарските барања

admin

Фрчат обвинувања за руски влијанија во Македонија

admin

Конкуренција и инклузивност: Што предвидува Кластер 3 од преговарачкиот процес?

admin