12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

РСЕ: „Феникс“ – истрага која го врати од заборав „Скопје 2014“

Во истрагата на обвинителството „Феникс“ опфатени се 15 физички и 7 правни лица, меѓу кои еден италијански државјанин и три италијански компании. Сите се сомничат за злоупотреба на службена положба и овластување и перење на пари за изработка на најголемите споменици од „Скопје 2014“.

Воинот на коњ, спомениците на Даме Груев, Гоце Делчев, Никола Карев, Методија Андонов – Ченто, Цар Самоил, Гемиџиите, Цар Јустинијан, прво заседание на АСНОМ и споменик за основачите на ВМРО и лавовите.

Ова се вкупно 11-те споменици опфатени во истрагата „Феникс“ на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција. Истрагата ја води обвинителот Љубомир Лапе, за кој рече дека е сложен предмет кој го работел подолг временски период.

Истрагата на обвинителството, која се уште е во тек, покажува дека над 16 милиони евра државни пари биле префрлени на општина Центар, која во периодот од 2007 до 2013 година склучувала договори со италијански леарници на споменици, кои, пак, работата ја завршувале нивни подизведувачи за многу помали пари. Истрагата од прибавените докази покажува дека споменик кој на тендер е платен 4.7 милиони евра, во Италија е даден на подизведувач да го изработи за 2.3 милиони евра. „Феникс“ опфаќа и 15 физички лица, меѓу кои и еден италијански државјанин и седум правни лица, од кои три правни лица се од Италија.

Првоосомничен е поранешниот премиер во бегство, Никола Груевски, второосомничен поранешниот министер за финансии, Зоран Ставрески, а на долгата листа на осомничени се наоѓа и поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска, поранешните градоначалници на општина Центар, Владимир Тодоровиќ и Виолета Аларова, потоа поранешниот претседател на Советот на истоимената општина, Владимир Здравев и други.

Како што изјави обвинителот Љубомир Лапе, до судија на претходна постапка се доставени барања за претреси за одземање имот, замрзнување на банкарски сметки, мерки притвор и други мерки за обезбедување на лица.

„Под превезот на историското и државотворното знаење на личностите за кои се подигнуваат споменици, осомничените започнале со реализација на проект „Скопје 2014“за кој не постои никаков писмен документ или програма од надлежен државен орган. Преку Министерството за култура, се подготвувале и поднесувале иницијативи за поднесување споменици со образложение дека се работи за спомен обележја од локално значење за жителите на општина Центар. Иницијаторите поднесувале пред Советот на општина Центар постапки за подигнување на споменици за кое единствено е надлежно Собранието. Осомничените ги прифатиле средствата, без законски основ и без отворање на отворени посебни сметки, заобиколувајќи ја парламентарната контрола за врз процес на планирање и трошење на парите“, изјави на прес – конференцијата обвинителот Лапе.

Целата анализа прочитајте ја ТУКА

Related posts

2024 – Тешка економска година

admin

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin

“Летечка дискотека со туш”, нова понуда за супербогатите

admin

СТАТИСТИКА: Многу мал број на обвинети докажуваат дека се невини

admin

Даути: Ни треба долгорочна стратегија за заедно да ја развиеме државата

admin

Мицкоски: Ќе донесеме закон со кој ќе ги намалиме платите на функционерите

admin