29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Тврдоглавиот Курти не ги исполнува барањата на САД и ЕУ

Американскиот Стејт департмент бара од Владата на Косово да ги исполни барањата на САД и меѓународните партнери за деескалација на ситуацијата на северот, се вели во соопштението на оваа институција за Радио Слободна Европа (РСЕ) на 4 јули. Тие барања, се додава, го вклучуваат и предлогот од Европската унија (ЕУ) за решавање на кризата во три точки.

Додека секојдневно пристигнуваат повици за „итна деескалација“ на ситуацијата на северот на Косово, политичкиот аналитичар Имер Мушколај од Приштина смета дека „притисоците“ на меѓународната заедница не даваат резултати и оценува дека треба да се смени пристапот кон изнаоѓање решение.

Од друга страна, Игор Марковиќ од невладината „Актив“ смета дека меѓународната заедница „го губи трпението“ и дека наскоро од нив може да се очекуваат поконкретни чекори.

Западните земји главно го обвинуваат косовскиот премиер Албин Курти за кризата на северот на Косово од крајот на мај кога албанските градоначалници со помош на полицијата се обидоа да влезат во нивните канцеларии во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток.

Related posts

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА МОЖЕ ДА ПРЕРАСНЕ ВО ВОЈНА МЕЃУ НАТО И РУСИЈА, РЕЧЕ СТОЛТЕНБЕРГ

ninja

Мајката на Коста К. опиша што се случило утрото на масакрот: Беше малку бавен

admin

Ковачевски кажува како ќе стигне до двотретинско мнозинство, со или без ВМРО-ДПМНЕ

admin

ЕСКОБАР: БОРБАТА ПРОТИВ КОРУПЦИЈАТА ТРЕБА ДА ЈА ВОДАТ ДОМАШНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

ninja

Путин спремен да користи и нуклеарно оружје: Африканската иницијатива не донесе мир во Украина

admin

Таткото-монструм изведен пред суд

admin