28.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Тврдоглавиот Курти не ги исполнува барањата на САД и ЕУ

Американскиот Стејт департмент бара од Владата на Косово да ги исполни барањата на САД и меѓународните партнери за деескалација на ситуацијата на северот, се вели во соопштението на оваа институција за Радио Слободна Европа (РСЕ) на 4 јули. Тие барања, се додава, го вклучуваат и предлогот од Европската унија (ЕУ) за решавање на кризата во три точки.

Додека секојдневно пристигнуваат повици за „итна деескалација“ на ситуацијата на северот на Косово, политичкиот аналитичар Имер Мушколај од Приштина смета дека „притисоците“ на меѓународната заедница не даваат резултати и оценува дека треба да се смени пристапот кон изнаоѓање решение.

Од друга страна, Игор Марковиќ од невладината „Актив“ смета дека меѓународната заедница „го губи трпението“ и дека наскоро од нив може да се очекуваат поконкретни чекори.

Западните земји главно го обвинуваат косовскиот премиер Албин Курти за кризата на северот на Косово од крајот на мај кога албанските градоначалници со помош на полицијата се обидоа да влезат во нивните канцеларии во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток.

Related posts

Столтенберг: Нема планови за НАТО трупи во Украина

admin

На Германија ѝ фалат голем број информатичари и техничари

admin

ПАЦИЕНТИТЕ И ПРАВДАТА-КОЛАТЕРАЛНА ШТЕТА НА ПАРТИСКИТЕ БИТКИ ВО СОБРАНИЕТО

ninja

ВМРО-ДПМЕ должи над 2 милиони евра, намален е за 6 милиони

admin

Вознемирувачко видео (+18): Моментот кога Коста К. стрела врз неговите соученици

admin

Има ли владата план како да поминат уставните измени?

admin