20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Украина ја нападна Русија, погодени згради во Москва

Украински беспилотни летала погодија во понеделник две згради во Москва и складиште за муниција во анектираниот Крим, соопштија руските власти, пренесува Инбокс7.

Властите во Москва објавија дека два украински беспилотни летала биле соборени над руската престолнина во текот на ноќта.

„Денеска околу 04:00 часот се забележани напади со беспилотни летала на две нестанбени згради. Нема сериозни штети или жртви“, напиша градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин на апликацијата за пораки Телеграм.

Еден од дронови се урна во близина на зградата на руското Министерство за одбрана во центарот на градот, додека другиот удри во деловна зграда во јужниот дел на Москва.

Нападите се случија еден ден откако Киев вети дека ќе „одмазди“ за рускиот ракетен напад врз црноморското пристаниште Одеса.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека двата беспилотни летала биле „потиснати“ од системи за електронско војување, што предизвикало нивно рушење. Не ги коментираше пријавените штети на зградите.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова ги осуди нападите со беспилотни летала во Москва како „акт на меѓународен тероризам“.

Во меѓувреме, во анектираниот Крим, складиште за муниција беше под напад со беспилотно летало, изјави шефот на полуостровот инсталиран во Кремљ рано во понеделникот.

„Погодено е складиште за муниција во областа Џанкој [на северен Крим]“, напиша гувернерот на Крим Сергеј Аксјонов на Телеграм, додавајќи дека системите за електронско војување собориле или потиснале 11 украински беспилотни летала над полуостровот контролиран од Русија.

Тој не посочи дали депото било погодено од директен удар или од урнатини што паѓале.

Аксјонов истакна дека нема жртви во нападот, но рече дека жителите од блиските населби сепак ќе бидат евакуирани во привремени засолништа.

Железничкиот сообраќај беше прекинат, а сообраќајот на возилата беше пренасочен од безбедносни причини, додаде тој.

Руското Министерство за одбрана подоцна објави дека вкупно 17 украински беспилотни летала го нападнале Крим во текот на ноќта.

Во саботата, Аксјонов рече дека напад со украинско беспилотно летало во централниот дел на Крим погодил уште едно руско складиште за муниција.

Двата напади се случија една недела откако морски беспилотни летала го погодија единствениот мост што го поврзува анектираниот Крим со континентална Русија, при што загинаа две лица и предизвикаа низа смртоносни напади „одмазда“ од Москва врз цели во јужна Украина.

Related posts

Мицкоски: Кога ќе дојдеме на власт подготвени сме да репреговараме за Договорот со Бугарија, ако тоа не успее, ќе побараме 61 пратеник за негово поништување

ninja

БАЈДЕН ПОВТОРНО РАЗМИСЛУВА ЗА МЕРКАТА ПРИТВОР ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА МИГРАНТИТЕ

ninja

Вучиќ се сретна со Лајчак, изразил загрижување за ситуацијата во Косово

admin

Ветингот му пресуди на претседателот на Уставниот суд на Албанија

admin

Уставните измени се само една од можните сопки кон влезот во ЕУ

admin

МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН

ninja